Niemiecka prasa uznała za farsę dzisiejszy wyrok rosyjskiego sądu, skazujący opozycjonistę Aleksieja Nawalnego na pięć lat kolonii karnej. To kolejny krok kierowanego przez Putina państwa w kierunku dyktatury - pisze Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Zdaniem _ FAZ _ proces i wyrok wydany w sprawie Nawalnego są dowodem na to, że Rosja _ nie jest państwem prawa, lecz państwem policyjnym z upolitycznionym wymiarem sprawiedliwości _.
_ FAZ _ zaznacza, że dopóki prezydent Władimir Putin pozostaje u władzy, w Rosji nic się nie zmieni.
Uwięzienie Nawalnego oznacza zdaniem komentatora nie tylko utratę przez opozycję przywódcy, lecz jest równocześnie ostrzeżeniem skierowanym do jego potencjalnych następców. Tym samym topnieją szanse na powstanie w Rosji demokratycznych sił, które po odejściu Putina mogłyby przejąć ster władzy - czytamy w _ FAZ _.
Zdaniem komentatora przyszłość - zarówno dla Rosji, jak i dla jej europejskich partnerów - rysuje się w czarnych barwach. Zachód musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jak w tych warunkach ułożyć rozsądne relacje z największym krajem Europy, nie rezygnując ze swoich zasad.
Jak pisze _ FAZ _, nie można wykluczyć, że Putin pozostanie na Kremlu przez dwie pełne kadencje - do 2024 roku, a to oznacza, że Rosja pozostanie _ trwałym problemem _ dla europejskiej polityki. _ Partnerem dla Europy Rosja może stać się dopiero po odejściu Putina _ - konkluduje _ FAZ _.
_ Sueddeutsche Zeitung _ stwierdza pesymistycznie, że oburzenie Zachodu i krytyka nie zmieni sytuacji w Rosji. Określenia _ absurdalny _, _ groteskowy _, _ jak z powieści Kafki _ na ten proces są uzasadnione, ale niczego nie zmieniają. Kreml wykorzystuje sprytnie krytykę dla własnych celów - nawet Rosjanie, którzy są rozczarowani Putinem, wspierają go, gdy mają wrażenie, że ich kraj atakowany jest z zewnątrz - czytamy w _ SZ _.
Jak podkreśla gazeta, od rozpoczęcia trzeciej kadencji Putina w maju 2012 r. _ dla wszystkich powinno być jasne, że pod jego kierownictwem nic nowego nie wydarzy się _. _ Parlament, siły bezpieczeństwa i sądy z zapałem pracują nad tym, by zdusić krytyków _ - ocenia komentator.
_ SZ _ uznała za słuszną taktykę Nawalnego, który wykazał, że funkcjonariusze bogacą się kosztem zwykłych ludzi. Zamiast stawiać abstrakcyjne żądania jak jego poprzednicy, Nawalny wykrył fakty i wskazał obywatelom Rosji drogę, jak mogą się bronić - czytamy w _ Sueddeutsche Zeitung _.
Zdaniem _ Die Welt _ Nawalny, koncentrując się na walce przeciwko korupcji, stał się zbyt niebezpieczny dla Putina. _ Polityczny kontekst wyroku jest oczywisty _ - ocenia komentatorka niemieckiej gazety.
_ Nawalny piętnował korupcję, główny problem państwa rosyjskiego, i zyskiwał dzięki temu dziesiątki tysięcy zwolenników. Ujawnił przypadki korupcji w koncernach państwowych i publikował dowody na swoim blogu _ - czytamy w _ Die Welt _.
Jak zaznacza gazeta, władza Putina opiera się na bierności społeczeństwa. _ Dla wielu obywateli polityka oddzielona jest od życia prywatnego nieprzekraczalnym murem. Każdy troszczy się o swój dobrobyt i nie ryzykuje działań dla dobra wspólnego _ - pisze _ Die Welt _. Nawalny obalił ten mur, a to jest niebezpieczne dla struktur władzy w Rosji. Wyrok przeciwko Nawalnemu jest zdaniem komentatorki, tak jak wyrok na Chodorkowskiego, _ ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy są aktywni _. Przesłanie do narodu brzmi: _ Patrzcie, co się stanie, jeżeli będziecie się mieszać do polityki _.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Prokurator był podstawiony? Nawalny na wolności O zmianę środka zapobiegawczego wnioskował ten sam prokurator, który wcześniej domagał się bezwzględnej kary dla Nawalnego. | |
Jest finał głośnej sprawy. Skazany pośmiertnie Magnitski to prawnik, który walczył z korupcją w Rosji, jesienią 2009 roku zmarł w areszcie śledczym. | |
Rosja pozbywa się kolejnego opozycjonisty? 37-letni Nawalny to rosyjski adwokat walczący z korupcją, znany bloger i jeden z przywódców protestów z 2011 i 2012 roku przeciwko fałszerstwom przy urnach wyborczych. |