Notowania

walka z dżihadystami
11.01.2015 19:38

Niemcy: Dżihadysta z Państwa Islamskiego w areszcie

Według mediów władze niemieckie zostały ostrzeżone przez służby USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Thomas Howk/Flickr)

Domniemany dżihadysta, zatrzymany w Dinslaken w Nadrenii Północnej-Westfalii, trafił do aresztu śledczego - poinformowała niemiecka prokuratura generalna w Karlsruhe. Według mediów władze niemieckie zostały ostrzeżone przez służby USA.

24-letni Niemiec został obezwładniony przez komandosów z jednostki specjalnej - pisze agencja dpa. W jego mieszkaniu przeprowadzono rewizję. Dzielnica Lohberg, w której zamieszkiwał, uważana jest za jeden z bastionów islamistów w Niemczech. W latach 2010-2014 podejrzany przebywał w Syrii, gdzie wstąpił do terrorystycznego oddziału Państwa Islamskiego (IS); powrócił do Niemiec w listopadzie.

Jak podał tabloid _ Bild am Sonntag _, akcja niemieckiej policji nastąpiła po ostrzeżeniu ze strony służb bezpieczeństwa USA. Prokurator generalny Niemiec Harald Range zastrzegł, że nie ma obecnie przesłanek wskazujących na przygotowywanie przez podejrzanego zamachu w Niemczech ani też jakichkolwiek związków z zamachami we Francji.

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere zapewnił, że służby bezpieczeństwa _ mają na oku _ osoby mogące stanowić zagrożenie dla państwa. _ - Państwo będzie reagować z całą mocą na przypadki naruszenia prawa _ - zaznaczył szef MSW.

Liczba islamistów w Niemczech zwiększyła się w zeszłym roku o 1500 osób. Obecnie to środowisko liczy 7 tys. osób. Trzy lata temu było ich 3,8 tys. Większość z nich jest zwolennikami radykalnego odłamu islamu - salafizmu. Zdaniem władz właśnie z tego środowiska rekrutuje się największa liczba dżihadystów wyjeżdżających do Syrii w celu włączenia się do walki po stronie IS.

Według dpa od początku wojny w Syrii (marzec 2011 roku) w rejon konfliktu wyjechało z Niemiec 550 islamskich radykałów. 60 z nich zginęło w walkach lub w zamachach samobójczych, a 180 wróciło do kraju. Władze bezpieczeństwa obawiają się, że ze względu na nabyte doświadczenie wojskowe mogą oni stanowić poważne zagrożenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Są w stanie strącić samolot. Niemcy ostrzegają Dżihadyści z Państwa Islamskiego mogą mieć broń pozwalającą strącić samolot pasażerski.
Bundeswehra pomoże w walce z islamistami Rząd w Berlinie zastanawia się nad budową ośrodka wyszkolenia wojskowego w kurdyjskiej stolicy Irbilu.
"Tutaj nie ma miejsca dla takiej organizacji" Zakaz obejmuje wszelkiego rodzaju udział w działaniach Państwa Islamskiego, propagowanie go na portalach społecznościowych, czy na demonstracjach, noszenie symboli tego ugrupowania i zbierania dla niego pieniędzy.
Tagi: walka z dżihadystami, państwo islamskie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz