Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nieletni nie kupią napojów energetyzujących

0
Podziel się:

Od listopada tego roku na Litwie będzie obowiązywał zakaz sprzedaży osobom nieletnim, do 18 roku życia, napojów energetyzujących.

Nieletni nie kupią napojów energetyzujących
(Eric Herchaft/Reporter)
bELatSmt

Od listopada tego roku na Litwie będzie obowiązywał zakaz sprzedaży osobom nieletnim, do 18 roku życia, napojów energetyzujących - postanowił dzisiaj Sejm przyjmując poprawki do ustawy o żywności.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, sprzedawcy napojów będą mieli prawo poprosić osobę kupującą napoje energetyzujące o dokument wskazujący wiek nabywcy. W przypadku odmowy lub braku dokumentu sprzedawca będzie mógł odmówić podania napoju.

W ustawie określono, jakie napoje są zaliczane do kategorii napojów energetyzujących. Są to napoje z wysoką zawartością kofeiny, powyżej 150 miligramów w 1 litr, oraz zawierające inne składniki pobudzające system nerwowy.

bELatSmv

Litwa jest jednym z pierwszych państw Unii Europejskiej, które zdecydowało się na wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów energetyzujących osobom poniżej 18 roku życia. W niektórych krajach obowiązują zalecenia dla producentów takich napojów, aby na opakowaniach zamieszczali ostrzeżenia o konsekwencjach nadużywania napojów zawierających dużą dawkę kofeiny.

Z badań przeprowadzonych w 2013 r. w 27 państwach europejskich wynika, że głównymi konsumentami napojów energetyzujących są nastolatkowie. Tymczasem właśnie dla osób młodych takie napoje są najbardziej szkodliwe. Osoby spożywające napoje energetyzujące mogą mieć problemy w koncentracją, zaburzenia snu oraz przyspieszoną akcję serca. Jedna puszka napoju energetyzującego wypita przez dziecko daje efekt identyczny z wypiciem siedmiu kaw.

Czytaj więcej w Money.pl
Są wstępne wyniki wyborów na Litwie Wybory na Litwie są ważne bez względu na frekwencję. Szef Centralnej Komisji Wyborczej Zenonas Vaigauskas twierdzi, że frekwencja może osiągnąć 52-53 proc.
Kraje bałtyckie apelują o przysłanie wojsk Linas Linkeviczius powiedział, że Rosja zagraża nie tylko jego krajowi, lecz całej europejskiej i transatlantyckiej wspólnocie.
Litwa dostanie tańszy gaz z Rosji. O ile? Według niepotwierdzonych danych, cena gazu dla Litwy została zmniejszona o 24 proc. i będzie wynosiła około 370 dolarów USA za 1000 metrów sześciennych.
bELatSmW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)