Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nielegalnie zatrudnieni Polacy walczą o odszkodowania

0
Podziel się:

Robotnicy byli zatrudniani przy budowie elektrowni atomowej najnowszej generacji bez ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Elektrownia EPR w Flamanville
Elektrownia EPR w Flamanville (schoella/CC/Wikimedia)

Przed sądem w Cherbourgu we Francji toczy się w środę, drugi dzień z rzędu, proces przeciwko firmom, które nielegalnie zatrudniały 460 robotników, m.in. z Polski i Rumunii. Adwokat części Polaków walczy o odszkodowania na sumę około miliona euro.

_ - Robotnicy byli zatrudniani od czerwca 2008 r. do października 2012 r. przy budowie elektrowni atomowej najnowszej generacji, tzw. EPR, w Flamanville w regionie Dolna Normandia bez ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych _- powiedział mecenas Władysław Lis, który w procesie reprezentuje 79 poszkodowanych z Polski.

_ - Na podstawie różnych ustaleń - poczynionych przez francuski URSSAF (odpowiednik polskiego ZUS-u) i inspekcję pracy w elektrowni atomowej - prokurator zarzuca, że nie przestrzegano przepisów przy zatrudnianiu pracowników firmy Atlanco. Pracownicy z Polski nie mieli właściwych ubezpieczeń społecznych, czyli de facto pracowali bez ubezpieczenia _ - dodał mecenas.

163 Polaków bezpośrednio zatrudniała firma Atlanco zarejestrowana na Cyprze, a 297 robotników z Rumunii - firma Elco. Atlanco, Elco i inne firmy współpracowały z największym francuskim koncernem budowlanym Buygues, odpowiedzialnym za prace budowlane w Flamanville.

_ Warunkiem - _ jak podkreślił _ - żeby np. polski pracownik mógł pojechać do pracy za granicą, jest wydanie przez ZUS zaświadczenia A1 (zastępującego zaświadczenie E101) o tym, że pracownik spełnia warunki, by być oddelegowanym za granicę _. Jak dodał, Atlanco przeniosło się na Cypr, gdzie zarejestrowano przynajmniej część polskich pracowników. _ Dla pierwszej grupy pracowników firma dostała z Cypru zaświadczenia E101, dla następnej grupy - nie dostała żadnych _ - wyjaśnił adwokat.

Jak podkreślił, niedawno cypryjskie władze poinformowały, że _ zaświadczenia, które wydano, zostały wycofane, gdyż oddelegowanie pracowników nie spełniało norm europejskich, czyli pracowali oni bez ubezpieczenia i ten okres pracy nie będzie im się do niczego liczył _. _ Najważniejsze jest - zaznaczył Lis - że w czasie procesu w aktach sprawy pojawiło się pismo cypryjskiego ministerstwa pracy i ubezpieczeń społecznych, że wszystkie zaświadczenia zostały wycofane, co oznacza, że pracownicy pracowali bez jakichkolwiek ubezpieczeń _.

_ - Zdaniem prokuratora i moim jako oskarżyciela posiłkowego pracownicy powinni byli być zarejestrowani we Francji, ponieważ tam wykonywali pracę _ - wskazał Lis.

Do tej pory 59 poszkodowanych robotników, reprezentowanych przez Lisa, wywalczyło od firmy Atlanco odszkodowania w wysokości sześciomiesięcznej odprawy (o łącznej wysokości ponad pół miliona euro); wyrok w tej sprawie zasądzono w lutym 2014 r. Na kolejne odszkodowania od Atlanco liczy jeszcze 20 jego klientów; w ich sprawie toczą się postępowania.

Na dodatek reprezentujący Polaków adwokat wniósł apelację, uznając, że również _ firmy zatrudniające Polaków we Francji powinny być solidarnie skazane _ i powinny zapłacić odszkodowanie - mówi rozmówca PAP. _ Sprawa jest w toku _ - dodał, zastrzegając, że proces dotyczący zadośćuczynienia finansowego od koncernu Buygues jest odrębny.

Ponadto adwokat poszkodowanych Polaków zażądał, zarówno od firmy Atlanco jak i Buygues, zadośćuczynienia w postaci sześciomiesięcznego wynagrodzenia z tytułu nielegalnego handlu siłą roboczą (fr. marchandage). _ Jeżeli stwierdzimy, że pracownik był oddelegowany niezgodnie z przepisami europejskimi, to wtedy jest to traktowane jako nielegalne handlowanie siłą roboczą. I wtedy przysługuje kolejne, sześciomiesięczne odszkodowanie _ - wyjaśnił.

Łącznie jest szansa na ok. 1 mln euro odszkodowań dla polskich robotników.

Lis powiedział, że w piątek sąd ogłosi, kiedy wyda wyrok. Do tego czasu potrwają przesłuchania, odczyt dokumentów i zeznań świadków.

Przy wznoszeniu siłowni w 2011 r. doszło do dwóch śmiertelnych wypadków robotników; organy śledcze podejrzewają też, że przed inspekcją pracy ukrywano dziesiątki wypadków na budowie.

Po wykryciu tych nieprawidłowości Bouygues zerwał w czerwcu 2011 r. kontrakt z firmą Atlanco; w następstwie musiało powrócić do kraju latem 2011 r., przed upływem umów, od 70 do 80 polskich pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu miała być elektrownia. Odszkodowania? Trzy pomorskie regiony szacują, że straciły po blisko 6 mln złotych.
Duże problemy Belgów z elektrownią atomową Najpierw w dwóch reaktorach stwierdzono pęknięcia, później w innym reaktorze nastąpił wyciek oleju.
Ilu Polaków jest za elektrownią atomową? 58 proc. respondentów opowiada się za budową w Polsce elektrowni jądrowej - to wyniki sondażu nt. energetyki jądrowej, przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)