Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nielegalni imigranci we Francji. Policja już sobie nie radzi

0
Podziel się:

Według policyjnych związków zawodowych, imigrantów jest w Calais między 2 tys. a 2,5 tys.

Nielegalni imigranci we Francji. Policja już sobie nie radzi
(Pablo Ibazes/Flickr)

Kilkaset osób, w tym wielu policjantów, demonstrowało rano w Calais, na północy Francji, domagając się wzmocnienia sił policji w związku z napływem nielegalnych imigrantów, którzy próbują z tego portu dostać się do Wielkiej Brytanii.

Lokalne władze szacują liczbę przebywających w Calais nielegalnych imigrantów - głównie z Sudanu i Erytrei - na 1400-1500 osób. Jednak według przedstawiciela związku zawodowego policjantów - Unite SGP Police FO - Thierry'ego Depuyta imigrantów jest w Calais _ między 2 tys. a 2,5 tys. _.

Kolejne _ tysiące czekają u bram Włoch, by udać się w kierunku brytyjskiego eldorado _ - podkreślił Depuyt. Organizatorem poniedziałkowego protestu był jego związek zawodowy.

_ Funkcjonariusze policji nie są już w stanie zapewnić bezpieczeństwa ani mieszkańcom Calais, ani sobie. Dlatego zwracamy się do ministra spraw wewnętrznych o wzmocnienie sił policji _ - oświadczył Depuyt.

Uczestnicy demonstracji, wśród których byli rolnicy i mieszkańcy Calais, przed godz. 11 rozpoczęli _ operację ślimak _. Ok. 100 aut, kilkanaście ciężarówek i ok. 30 traktorów w bardzo wolnym tempie wyruszyło do miejscowości Boulogne-sur-mer, spowalniając ruch samochodów.Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) 26 września wyraził zaniepokojenie z powodu pogarszającej się sytuacji imigrantów w Calais. UNHCR podkreślił, że chodzi zazwyczaj o osoby pochodzące z krajów, w których trwa wojna.

Dodał, że osoby te często kwalifikują się do otrzymania statusu uchodźcy. Jednak bardzo niewiele z nich składa odpowiednie dokumenty we Francji, a jako powód podaje _ fakt, że członkowie ich rodzin mieszkają w Wielkiej Brytanii _ - zaznaczył UNHCR. Wezwał władze Francji _ do ułatwienia dostępu do proceder azylowych _ w kraju, a unijnych partnerów Paryża do wykazania solidarności i przyjmowania osób, które mają z nimi _ bliskie powiązania _.

Port w Calais od lat jest celem imigrantów, którzy chcą dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Większość próbuje wskoczyć na ciężarówki, które później wjeżdżają do Eurotunelu lub na prom. Nie wszystkim się udaje - część zostaje ranna, a niektórzy giną, spadając z naczep pod koła nadjeżdżających pojazdów.

Wzrost nielegalnej imigracji w ostatnim czasie w związku z kryzysami humanitarnymi na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Afryce Wschodniej, przyczynił się do radykalizacji nastrojów społecznych we Francji i Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii wyraża się to poprzez niechęć do Unii Europejskiej, a we Francji przyniosło popularność nacjonalistom z Frontu Narodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka Brytania zapłaci Francji 5 mln euro za... Ministrowie zapowiedzieli też ściślejszą współpracę policji obu krajów.
Państwo Islamskie kusi Francuzów W dżihad w Syrii i Iraku zaangażowanych może być ok. 1000 francuskich obywateli, którzy są na miejscu, w drodze, bądź na etapie przygotowań do wyjazdu.
Francja uzbroi Liban za 3 miliardy dolarów Terroryści zajęli w sierpniu na krótko przygraniczne libańskie miasto Arsal i od tego czasu siły zbrojne Libanu zintensyfikowały działania na rzecz udaremnienia wtargnięć islamistów na jego terytorium.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)