Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Niedopuszczenie misji ONZ na miejsce ataku dowodzi winy reżimu Asada?"

0
Podziel się:

Financial Times przypomina, że rok temu prezydent USA Barack Obama ostrzegał, że użycie broni chemicznej w Syrii będzie przekroczeniem czerwonej linii i nie pozostanie bez konsekwencji.

"Niedopuszczenie misji ONZ na miejsce ataku dowodzi winy reżimu Asada?"
(Polaris/East News)

Choć brak jeszcze dowodu, że to Baszar el-Asad zlecił atak gazowy na przedmieściach Damaszku, to brak zgody na natychmiastową inspekcję ONZ wygląda na przyznanie się do winy - pisze dziś _ Financial Times _. Zaznacza, że czas na zdecydowaną reakcję Zachodu.

Dziennik przypomina, że rok temu prezydent USA Barack Obama ostrzegał, że użycie broni chemicznej w Syrii będzie przekroczeniem _ czerwonej linii _ i nie pozostanie bez konsekwencji. Te groźby należy zrealizować, ponieważ trwanie na etapie jedynie mglistych zapowiedzi tylko zachęciło Asada do kolejnych zbrodni przeciwko własnemu narodowi - ocenia _ Financial Times _.

Według _ FT _ zdjęcia i relacje z przedmieść Damaszku, przedstawiające ofiary prawdopodobnego ataku z użyciem gazu bojowego, pozostawiają niewiele wątpliwości. _ Jest zastanawiające, dlaczego Asad zdecydował się na użycie broni chemicznej, gdy w Damaszku przebywają inspektorzy ONZ mający zbadać poprzednie doniesienia o wykorzystaniu takiej broni. Ale despotyczny władca Syrii kieruje się logiką wynikającą z poczucia bezkarności i jawnej pogardy dla zachodnich wysiłków pokojowych _ - twierdzą autorzy komentarza.

Gdyby prawdziwe miały być twierdzenia reżimu Asada, że atak jest _ cyniczną zagrywką sił opozycyjnych _, natychmiast powinna być tam dopuszczona misja ONZ, by potwierdzić tę wersję - odnotowuje londyński dziennik, oceniając, że brak zgody na inspekcję można interpretować jako przyznanie się reżimu do winy.

_ Społeczność międzynarodowa być może musi pokonać opór Rosji, ale syryjski prezydent nie powinien mieć wątpliwości, że jeśli inspektorzy nie będą mogli zbadać okoliczności najnowszego ataku, Zachód, pod przywództwem USA, zareaguje _ - podsumowuje _ Financial Times _. Podkreśla, że w ten sposób wysłany zostanie komunikat nie tylko Asadowi, ale wszystkim _ zbójeckim krajom _, że użycie broni masowego rażenia nie będzie tolerowane.

Czytaj więcej w Money.pl
Dyskusyjna decyzja ONZ ws. zabitych w Syrii Dwa państwa zawetowały propozycję przeprowadzenia śledztwa przez inspektorów organizacji. Francuskie MSZ uważa, że jeśli ONZ nie wyjaśni sprawy, w Syrii trzeba będzie użyć siły.
Konieczny postęp w sprawie wojny w Syrii W Waszyngtonie Kerry oraz minister obrony Chuck Hagel spotykają się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami: Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu.
Oskarżają Asada o użycie broni chemicznej Kilkudziesięciu mieszkańcom miejscowości Adra i co najmniej 30 bojownikom udzielono pomocy medycznej, bo mieli poważne problemy z oddychaniem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)