Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent rumunii
12.07.2012 09:53

Niedemokratyczne praktyki w Rumunii martwią Brukselę

Niedemokratyczne praktyki w postkomunistycznych państwach Europy to nowy powód do zmartwień dla Unii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Niedemokratyczne praktyki w postkomunistycznych państwach Europy to nowy powód do zmartwień dla Unii Europejskiej - pisze _ Financial Times _ w komentarzu redakcyjnym na temat działań rumuńskiego rządu.

Brytyjska gazeta omawia wszczętą przez gabinet Victora Ponty procedurę impeachmentu wobec prezydenta Traiana Basescu, a także wspomina o zagrożeniach dla rumuńskiej konstytucji.

_ FT _ przypomina, że przed Rumunią porządek konstytucyjny zmienił na Węgrzech centroprawicowy premier Viktor Orban. I choć zdaniem dziennika Ponta reprezentuje centrolewicę, w działaniach obu polityków widać wiele podobieństw.

_ Financial Times _ przyznaje, że prezydent Basescu, którego dymisji chce rząd Ponty, dla wielu Rumunów uosabia _ kumoterską władzę _. Ale nawet jeśli centrolewica nie popiera tego, co robi szef państwa, powinna trzymać się reguł demokracji i zaczekać do 2014 roku na wybory prezydenckie - zaznacza gazeta.

_ Zachowanie rumuńskiego rządu jest niebezpieczne. Zagraża opiewającej na 5 mld euro linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego i stabilności budżetowej osiągniętej po podjęciu się przez Rumunię ostrych działań oszczędnościowych. Daje też zły przykład sąsiadom w UE. Co więcej, gdy wielu zachodnich Europejczyków wciąż czuje, że Rumunia i Bułgaria zostały przyjęte (do UE) przedwcześnie, może to utrudnić starania aspirujących do UE innych państw Bałkanów, potrzebujących korzyści i dyscypliny wynikających z członkostwa _ - podkreśla dziennik.

_ FT _ zauważa także, że UE na wydarzenia w Rumunii zareagowała o wiele szybciej niż na Węgrzech. Gdy Bruksela zasygnalizowała możliwe sankcje, Ponta zobowiązał się do przestrzegania konstytucji, rządów prawa i poprawienia wszelkich błędów.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd uzyskał wotum zaufania. Ma być mniej cięć Nowy socjalistyczno-liberalny rząd 39-letniego Victora Ponty uzyskał w poniedziałek w parlamencie wotum zaufania.
Los tego prezydenta niepokoi przywódców Unii Jeśli w Rumunii dojdzie do złamania europejskich zasad i standardów, unijne instytucje będą musiały zareagować - oświadczył szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.
Tagi: prezydent rumunii, rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz