Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niebezpieczne leki. Projekt dotyczący podrabianych leków trafi do premiera

0
Podziel się:

Dyrektywa ma zapobiegać wprowadzaniu do obrotu podrabianych leków. Wprowadza w całej UE środki bezpieczeństwa, by w ramach legalnej dystrybucji sprzedawane były tylko leki wysokiej jakości.

Niebezpieczne leki. Projekt dotyczący podrabianych leków trafi do premiera
(Morrhigan/iStockphoto)

W najbliższych tygodniach minister zdrowia przekaże do Rady Ministrów projekt ustawy dotyczący dyrektywy UE przeciw podrabianym lekom . Komisja Europejska wezwała w ubiegłym tygodniu Polskę do pełnego wdrożenia przepisów tej dyrektywy.

Projekt MZ znowelizuje Prawo farmaceutyczne i ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

Przyjęta w 2011 roku dyrektywa ma zapobiegać wprowadzaniu do obrotu podrabianych leków. Wprowadza zharmonizowane i obowiązujące w całej UE środki bezpieczeństwa, by w ramach legalnej dystrybucji sprzedawane były tylko leki wysokiej jakości. Dyrektywa obejmuje internetową sprzedaż lekarstw - główną drogę, którą na rynek dostają się podrabiane medykamenty. W krajach, w których dozwolone są apteki internetowe, muszą one ubiegać się o pozwolenie na sprzedaż leków. Termin wdrożenia dyrektywy upłynął 2 stycznia tego roku.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk powiedział, że opóźnienie prac legislacyjnych nad nowelizacją Prawa farmaceutycznego oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - która ma wdrożyć dyrektywę - wynikało z istotnych zastrzeżeń, formułowanych przede wszystkim przez producentów i importerów produktów leczniczych.

_ Partnerzy społeczni wskazywali, że implementacja przepisów nakładających na nich obowiązek uzyskania od właściwych organów państw trzecich pisemnych potwierdzeń, dotyczących substancji czynnych importowanych z tych państw, może spowodować m.in. ograniczenie dostępności lub całkowity brak niektórych produktów leczniczych na polskim rynku _ - wyjaśnił Bąk.

Dodał, że konsekwencje mogłyby być szczególnie dotkliwe dla pacjentów. Rzecznik MZ podkreślił, że resort w lutym, maju i czerwcu występował do wszystkich podmiotów, których produkty znajdują się na liście leków refundowanych, o przekazanie danych dotyczących importu substancji czynnych (API) na teren UE.

Bąk zapewnił, że analizy przeprowadzone przez MZ, Główny Inspektorat Farmaceutyczny i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, wskazują, że implementacja dyrektywy nie spowoduje ograniczenia dostępności produktów leczniczych w Polsce.

Oprócz Polski dyrektywy nie wprowadziły do krajowego prawa także Włochy, Słowenia i Finlandia. Mają one najbliższe dwa miesiące na udzielenie KE odpowiedzi w sprawie działań, jakie podjęły, by ich krajowe prawo było w pełni zgodne z unijnym. W przeciwnym razie Komisja może pozwać je do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich Od 30 grudnia 2012 r. obowiązuje nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich).
MZ: projekt dotyczący podrabianych leków trafi do Rady Ministrów W najbliższych tygodniach minister zdrowia przekaże do Rady Ministrów projekt ustawy dotyczący dyrektywy UE przeciw podrabianym lekom - dowiedziała się PAP w resorcie. Komisja Europejska wezwała w ubiegłym tygodniu Polskę do pełnego wdrożenia przepisów tej dyrektywy.
Przedsiębiorcy otrzymają fundusze na badania nad nowymi lekami 55 mln złotych otrzyma osiem przedsiębiorstw na badania naukowe, które mają służyć poszukiwaniu innowacyjnych leków czy nowoczesnych metod terapeutycznych. Fundusze przyznano w pierwszej edycji programu Innomed, rozstrzygniętej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)