Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niebezpieczne chińskie zabawki zatrzymane przez celników

0
Podziel się:

Ftalany wykryto w zawieszkach, będących częścią zestawów do wyplatania bransoletek; zatrzymano 300 zestawów. W badanych próbkach zawartość ftalanów aż 120 razy przekroczyła dopuszczalną normę.

Niebezpieczne chińskie zabawki zatrzymane przez celników
(Dedek/Reporter)
bEEqTmrV

Zestawy do robienia gumowych bransoletek, zawierające duże stężenie szkodliwych dla zdrowia ftalanów, zatrzymali celnicy z Rzeszowa. Zatrzymana partia popularnych wśród dzieci zabawek pochodzi z Chin. O próbie wprowadzenia do obrotu towaru szkodliwego dla zdrowia celnicy powiadomili prokuraturę.

Podejrzenia celników potwierdziły badania w laboratorium Izby Celnej w Przemyślu. Ftalany wykryto w zawieszkach, będących częścią zestawów do wyplatania bransoletek; zatrzymano 300 zestawów. W badanych próbkach zawartość ftalanów aż 120 razy przekroczyła dopuszczalną normę.

Służba Celna powiadomiła o tym Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, który uznał, że zabawki nie mogą być wprowadzone do obrotu. Celnicy powiadomili też rzeszowską Prokuraturę Rejonową o próbie wprowadzenia do obrotu towaru szkodliwego dla zdrowia.

bEEqTmrX

Ftalany mogą być obecne w niewielkich ilościach w zabawkach z tworzyw sztucznych, ale ich dopuszczalne stężenie wynosi 0,1 proc. zabawki. Na ich szkodliwe działanie wrażliwe są szczególnie kobiety w ciąży i małe dzieci. Związek ma wpływ na gospodarkę hormonalną - m.in. hamuje produkcję testosteronu. Badania wykazały także jego związek z niską wagą urodzeniową i autyzmem.

W październiku komunikat z badań szkodliwości podobnych zawieszek dla dzieci dostępnych na polskim rynku wydał UOKiK. Analizy próbek do tych badań pobrane we wrześniu przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej trafiły do specjalistycznego laboratorium UOKiK w Łodzi. Urząd stwierdził wtedy, że te zawieszki, które już znajdują się w obrocie, nie stanowią zagrożenia.

Potwierdziły się jednak wtedy doniesienia o występowaniu ftalanów w dwóch próbkach zawieszek zatrzymanych przez służby celne na granicy. Jak wynika z analizy laboratorium, w badanych zabawkach zostały przekroczone normy ftalanu di (2-etyloheksylu) o co najmniej 28 proc. w jednym zestawie oraz o co najmniej 4,5 proc. w drugim. W związku z wynikami także wtedy towar nie został dopuszczony do swobodnego obrotu na terenie całej Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmarła z winy lekarzy? Śledztwo umorzone Dziecko trafiło do szpitala dopiero po ponad 7 godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie. Wcześniej przyjazdu odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy medycznej.
Dzieci są krzywdzone. _ Trzeba działać _ _ - Do świata, gdzie krzywdzone są dzieci w konfliktach zbrojnych, dołączyła Europa. Nie możemy tego nie widzieć - _powiedział Rzecznik Praw Dziecka.
Atak hakerów na PKW. Dokumenty ABW w prokuraturze _ - W tym postępowaniu PKW będzie miała status instytucji pokrzywdzonej - _ zapowiedział rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej.
bEEqTmsy
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)