Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie żyje świadek w sprawie zabójstwa generała Papały

0
Podziel się:

Skazany najprawdopodobniej zatruł się przepisanymi mu lekami.

Nie żyje świadek w sprawie zabójstwa generała Papały
(kprm.gov.pl)

aktualizacja 14:20

*Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (na zdjęciu) zarządził kontrolę aresztu w Gdańsku, gdzie zmarł Artur Zirajewski. Wysłał też do Gdańska zespół śledczych, którzy mają wyjaśnić okoliczności śmierci. *

Lekarze wstępnie zdiagnozowali zatrucie przypisanym Zirajewskiemu na sen lekiem estazolam oraz zapalenie płuc.

Płk. Kajetan Dubiel, szef Służby Więziennej podkreślił, że skazani - jeśli mają przepisane leki - otrzymują je od więziennej pielęgniarki pojedynczo według zapisanej dawki; nie mogą ich dostawać na zapas. Zaznaczył zarazem, że nieograniczona jest pomysłowość osadzonych, którzy w celu zgromadzenia większej ilości medykamentu potrafią _ przechować pod językiem _ pigułkę, albo nawet wywołać wymioty.

**Gangster Artur Zirajewski, pseudonim _ Iwan _ był jednym z kluczowych świadków w sprawie śmierci generała Marka Papały. Odpowiedzialnością za zlecenie zabójstwa obciążał Edwarda Mazura. Według telewizji TVN24 Zirajewski miał dostać gryps nasączony trucizną. Jednak oficjalna wersja mówi o przyczynach naturalnych - przyczyną zgonu miał być zator płuc.

Plk. Dubiel powiedział, że skazany był nieprzytomny, a w jego celi znaleziono list do żony. Z zeznań współwięźniów wynika, że mężczyzna w grudniu dostał od jednego ze skazanych gryps, który bardzo go zdenerwował.

POSŁUCHAJ KAJETANA DUBIELA:

Zatrucie nastąpiło po przedawkowaniu leków nasennych, przepisanych przez lekarza. List do żony zawierał pełnomocnictwo postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka i wskazówki dotyczące wychowania dzieci.

Do 31 grudnia Zirajewski przybywał w szpitalu MSWiA. Lekarze rozpoznali u niego zatrucie lekami i zapalenie płuc. 31-go został przewieziony do aresztu śledczego w Gdańsku.

W Zakładzie Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego trwa sekcja zwłok Artura Zirajewskiego. Jej wyniki mają być dzisiaj znane.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że specjalny zespół śledczych pojechał do Gdańska, by wyjaśnić okoliczności śmierci Zirajewskiego. Będzie też kontrola aresztu, w którym zmarł _ Iwan _.

POSŁUCHAJ MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI:

Prokuratorzy dopiero ustalają, dlaczego gangster - odsiadujący już wyrok - znalazł się w gdańskim areszcie. Możliwe, że przywieziono go tu z powodu zeznań sądowych w jakieś sprawie.

Ziobro żąda wyjaśnień

_ - Sprawa wymaga wyjaśnienia. Mam nadzieję, że prokurator generalny zda sprawozdanie opinii publicznej _ - mówi były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z PiS. Dodał, że byłoby to już kolejne samobójstwo w więzieniu ważnego przestępcy (po samobójstwach m.in. porywaczy Krzysztofa Olewnika, kiedy stanowisko stracił m.in. ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski). Według Ziobry, Zirajewski nie miał powodów by popełniać samobójstwo, bo współpracował z prokuraturą.

25 czerwca 1998 roku Marek Papała, komendant główny policji, został zastrzelony w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał w Warszawie. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Przedłużano je już wiele razy. W śledztwie przesłuchano ok. 400 świadków; kilkudziesięciu wiele razy. Czynności śledcze podejmowały UOP, ABW i prokuratura m.in. w USA, Szwecji, Austrii i w Niemczech.
Zirajewski, pseudonim _ Iwan _, został skazany w 2007 roku przez sąd w Gdańsku na 15 lat więzienia za działalność w tak zwanym _ klubie płatnych zabójców _. Twierdził on, że w kwietniu 1998 roku brał udział w spotkaniu w hotelu w Gdańsku, podczas którego szukano kogoś, kto weźmie zlecenie na zabójstwo _ głównego psa _. Według jego relacji Edward Mazur i gangster Andrzej Z. _ Słowik _ spotkali się w tym celu z Nikodemem Skotarczakiem, pseudonim _ Nikoś _, i właśnie z _ Iwanem _.

Mazur, polonijny przedsiębiorca z Chicago, jest podejrzany o to, że w 1998 roku nakłaniał Zirajewskiego do zabójstwa Papały, oferując mu 40 tysięcy dolarów.

Zirajewski nie był wiarygodny dla Amerykanów

W lipcu 2007 roku sąd federalny w Chicago nie zgodził się na wydanie Polsce Mazura. _ - Po uważnym rozpatrzeniu i ocenie dowodów sprawy przedstawionych przez rząd polski i dowodów przedstawionych przez obronę pana Mazura, sąd uważa, że rząd nie wykazał, iż istnieje znaczne prawdopodobieństwo popełnienia przez niego zarzuconego mu przestępstwa _ - oświadczył sędzia Arlander Keys. Nakazał zwolnienie Mazura z aresztu, w którym przebywał od października 2006 roku.

Według obrońcy Mazura, adwokata Chrisa Gaira, najsłabszym punktem w argumentacji Polski był brak wiarygodności Zirajewskiego. _ Nie składamy broni _ - tak ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro komentował decyzję.

Obrońcy Mazura podkreślali zaś, że Zirajewski ułożył sobie w areszcie historię o nim na podstawie prasy i rozmów z oficerami CBŚ, którzy mieli proponować współpracę kilku oskarżonym w gdańskim procesie płatnych zabójców.

Ostatnio prokuratura potwierdzała, że ma nowe dowody przeciw Mazurowi i że przekazano do USA dodatkowy materiał dowodowy - zeznania kolejnych ośmiu świadków. Według prokuratury, sprawcy zabójstwa Papały kierowali się motywem finansowym. Nie ujawnia się zaś motywu osób nakłaniających do zbrodni.
W czerwcu 2009 roku PAP ustaliła, że powołany przez prokuraturę biegły psycholog policyjny podważył wiarygodność słów Zirajewskiego i uznał, że _ nie spełniają one większości psychologicznych standardów wiarygodności _. Opinia biegłego to jeden z dowodów w danej sprawie, choć sam w sobie nieprzesądzający.

W listopadzie 2009 roku Prokuratura Apelacyjna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie nakłaniania do zabójstwa Papały przeciw Andrzejowi Z., pseudonim _ Słowik _, i Ryszardowi B. Nadal trwa zaś śledztwo wobec Mazura.

W listopadzie 2009 roku przeniesiono je z Warszawy do Łodzi. Prokurator Krajowy uznał, że po 11 latach śledztwo wymaga _ nowego spojrzenia _, łódzka prokuratura ma dokonać swoistego _ bilansu otwarcia _, a prokuratorzy ze stolicy powinni się skoncentrować na _ czynnym udziale _ w postępowaniu sądowym przeciw Z. i B.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)