Notowania

alimenty
01.10.2008 11:44

Nie płacisz alimentów? Nie dostaniesz kredytu

Gmina będzie mogła skierować dłużnika do robót publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Chochołowski)

1 października na nowo zaczyna działać Fundusz Alimentacyjny, zlkiwidowany 4 lata temu. Nowe przepisy wprowadzają też środki dyscyplinowania dłużników, którym teraz trudniej będzie uchylać się od płacenia na swoje dzieci.

Nierzetelni alimenciarze oprócz tego, że mogą stracić prawo jazdy, trafią też na czarną listę dłużników. Ponadto w przypadku braku dochodów będą musieli zarejestrować się w urzędzie pracy.

Świadczenia z Funduszu zastąpią obecnie obowiązującą zaliczkę alimentacyjną. Będą jednak od niej wyższe i obejmą więcej dzieci. Alimenty z Funduszu będą wypłacać gminy - tak, jak wypłacały dotychczasową zaliczkę.

ZOBACZ TAKŻE:

*  [ Nie płacisz alimentów? Trafisz do Krajowego Rejestru Długów ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;placisz;alimentow;trafisz;do;krajowego;rejestru;dlugow,215,0,372183.html )
* [ Alimenciarze tracą prawa jazdy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/alimenciarze;traca;prawa;jazdy,175,0,238511.html )
* [ Nierzetelni alimenciarze nie otrzymają kredytu ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nierzetelni;alimenciarze;nie;otrzymaja;kredytu,90,0,352090.html )

Kwota świadczenia alimentacyjego wyniesie tyle, ile wyznaczył sąd, ale nie więcej niż 500 złotych. Alimenty z Funduszu będą przysługiwały, jeżeli miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725 złotych netto.

| Samotne matki wychowują w Polsce ponad 1,5 miliona dzieci. W rodzinach niepełnych wychowuje się ponad 1,6 miliona niepełnoletnich. To ponad 15 procent wszystkich dzieci w naszym kraju. Na bieżąco zasądzone alimenty trafiają jednak tylko do 12 procent samotnych rodziców. Gminy w 2007 roku wypłaciły ponad 770 milionów złotych tzw. zaliczek alimentacyjnych. Od nierzetelnych płatników udało się odzyskać zaledwie 27 milionów złotych, czyli zaledwie 3,5 proc. całej sumy. Dla porównania ściągalność alimentów wynosi we Włoszech wynosi 80 proc. a w Niemczech czy Wielkiej Brytanii - 90 proc. |
| --- |

Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego będą mogli uzyskać nie tylko samotni rodzice, tak jak było w przypadku zaliczki alimentacyjnej. Pieniądze otrzymają także rodzice, którzy wychowują dzieci z poprzedniego związku w drugim małżeństwie lub w konkubinacie.

Dłużnicy alimentacyjni będą wpisywani do Krajowego Rejestru Długów, co oznacza, że nie będą mogli brać kredytów i trudniej im będzie kupować na raty. Ponadto, osoby, które niepłacenie na dzieci tłumaczą brakiem dochodów, będą kierowane do urzędów pracy, aby zarejestrowały się jako bezrobotne. Gminy będą mogły kierować takich dłużników do robót publicznych lub interwencyjnych.

| Za uchylanie się od płacenia alimentów grozi kara grzywny. Jeżeli dłużnik notorycznie unika płacenia, może trafić do więzienia nawet na 2 lata. |
| --- |

Szacuje się, że roczne koszty wprowadzenia na nowo Funduszu Alimentacyjnego wyniosą od 1,5 miliarda do dwóch miliardów stu milionów złotych. Natomiast w tym roku - od października do grudnia - wyniosą około 521 milionów złotych.

Tagi: alimenty, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz