Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
akcja greenpeace
23.08.2014 07:05

Nie chcą kopalni więc zbudują ludzki łańcuch

Greenpeace organizuje dziś na granicy polsko - niemieckiej łańcuch ludzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LHOON/CC/Flickr)

Nie chcą budowy kopalni odkrywkowej w swojej okolicy, dlatego organizują międzynarodowy protest. Greenpeace organizuje dziś na granicy polsko - niemieckiej łańcuch ludzi.

Iwo Łoś tłumaczy, że będzie to bardzo duże przedsięwzięcie logistyczne. Łańcuch ma mierzyć 8 kilometrów, zatem do jego utworzenia potrzeba około 8 tysięcy ludzi, którzy połączą ze sobą miejscowości Grabice z Kerkwitz w Niemczech.

Po niemieckiej stronie są już odkrywki węgla brunatnego, u nas na razie są przymiarki do tego, aby ewentualnie kopalnie w tamtym rejonie uruchomić. Mieszkańcy gmin Gubin i Brody w województwie lubuskim od lat sprzeciwiają się planom tej inwestycji.

Mówią, że oznacza ona wielką dziurę w ziemi, wyjałowienie terenu, obniżenie wód gruntowych, osuszenie cieków wodnych, co ma negatywny wpływ na rolnictwo i turystykę. Jednocześnie najstarsi mieszkańcy mówią, że nie zniosą kolejnych, ewentualnych przesiedleń. Już raz to przeżyli, po II Wojnie Światowej.

Tworzenie łańcucha rozpocznie się około 13:00. Ma potrwać około godziny. Potem impreza przeniesie się na przejście graniczne Gubinek, gdzie planowane są wystąpienia ekologów i przedstawicieli lokalnych władz. Będzie tez koncert. Wystąpi między innymi Jamal i Asian Dub Foundation.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak wyglądałaby Kancelaria Premiera i Sejm zniszczone przez odkrywkę? 8 lipca pod Kancelarią Premiera protestowało kilkuset przeciwników budowy nowych kopalni odkrywkowych. Demonstranci rozwinęli transparenty z hasłem "STOP odkrywce".
Kopalnia odkrywkowa w Katowicach na Placu Sejmu Śląskiego Do Katowic zawitała trójwymiarowa grafika autorstwa znanego artysty Ryszarda Paprockiego przedstawiająca fragment kopalni odkrywkowej. Można ją było obejrzeć i sfotografować się "na krawędzi odkrywki" przy Centrum Kultury na Placu Sejmu Śląskiego.
Kopalnia odkrywkowa na Długim Targu w Gdańsku Do Gdańska zawitała trójwymiarowa grafika autorstwa znanego artysty Ryszarda Paprockiego przedstawiająca fragment kopalni odkrywkowej. Można ją obejrzeć i sfotografować się "na krawędzi odkrywki" w godz. od 11:00 do 15:00.
Węgiel i kasa Na łamach znanego niemieckiego tygodnika ukazał się artykuł "Nicht ohne Kohle" pokazujący niechęć Polaków do inwestycji w węgiel.
Tagi: akcja greenpeace, greenpeace, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz