Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wywiad
13.05.2015 17:13

Nie tylko Siemens? Wielki biznes na celowniku służb

W szpiegowaniu firmy Amerykanów podobno wspierała niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wp.pl)

Amerykański wywiad NSA zamierzał szpiegować w koncernie Siemens - taka informacja pojawiła się w niemieckich mediach kilka dni temu. Amerykanów miała wspierać niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza. Powód? Sugerowana działalność Siemensa, czyli sprzedaż infrastruktury telekomunikacyjnej do rosyjskiej FAPSI (tamtejszej rządowej agencji federalnej, de facto rosyjskiego wywiadu elektronicznego).

- To nie jedyna przyczyna, dla której Siemens znalazł się w kręgu zainteresowania amerykańskich służb - mówi nam Piotr Niemczyk, były zastępca szefa wywiadu Urzędu Ochrony Państwa. I tłumaczy, czym jeszcze mogą zajmować się spece od gospodarczego wywiadu.

Wracając do Siemensa - mało zrozumiałe jest, zdaniem Niemczyka, używanie sformułowań typu "próba szpiegowania'' - jak to określały niemieckie media. - Jeśli mamy do czynienia z niemieckim koncernem i niemieckimi służbami pozostającymi we współpracy z amerykańskim wywiadem, to ta "próba" z pewnością zakończyła się sukcesem - podkreśla ekspert.

Unikanie stwierdzenia wprost, że służby szpiegowały koncern wynika raczej z niechęci do straszenia opinii publicznej. Jak mówi Niemczyk - nie byłoby to w niczyim interesie, żeby społeczeństwo przestało używać sprzętu Siemensa w obawie przed podsłuchiwaniem przez NSA czy jakąkolwiek komórkę wywiadu niemieckiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Siemens likwiduje 12 tys. miejsc pracy Producent poinformował, że zwolni 4,5 tys. osób. Łącznie z redukcją zapowiedzianą w lutym br. załoga Siemensa na całym świecie zmniejszy się o blisko 12 tys. osób.
Siemens pod lupą służb specjalnych. Zamieszani Rosjanie Głos w sprawie zabrał rzecznik niemieckiego koncernu. Sprawa może okazać się kłopotliwa dla kanclerz Angeli Merkel.
NSA nie ma backdoorów w TrueCryptcie Twórcy Trucrypta prawie że rok temu oświadczyli, że tworzone przez nich narzędzie szyfrujące jest niebezpieczne, i że polecają BitLockera jako alternatywę.
Tagi: wywiad, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz