Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Netanjahu nakazuje milczenie ws. rosyjskich rakiet dla Syrii

0
Podziel się:

Chodzi o planowane dostarczenia do tego kraju rosyjskich przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300.

Netanjahu nakazuje milczenie ws. rosyjskich rakiet dla Syrii
(Pete Souza/public domain/wikipedia)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nakazał członkom swojego rządu niewypowiadanie się w sprawie Syrii i planowanego dostarczenia do tego kraju rosyjskich przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300.

Netanjahu zareagował w ten sposób na antenie izraelskiego radia publicznego na uznaną za groźbę pod adresem Rosji wypowiedź ministra obrony Mosze Jaalona.

Szef resortu obrony Izraela oświadczył, że ten przeznaczony dla Syrii zaawansowany przeciwlotniczy system rakietowy jeszcze nie opuścił Rosji, a jeśli tak się stanie, _ Izrael będzie wiedział, co robić _. _ Dostaw jeszcze nie było, mam nadzieję, że do nich nie dojdzie. Jeśli jednak, niestety, (S-300) dotrą one do Syrii, będziemy wiedzieć co robić _ - powiedział minister Jaalon. Nie ujawnił źródeł swej wiedzy na temat S-300.

Tego samego dnia wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że planowane dostawy systemów S-300 to czynnik stabilizujący, mający zapobiec scenariuszowi interwencji z zewnątrz w trwającym od ponad dwóch lat konflikcie wewnętrznym w Syrii. Podkreślił, że dla strony rosyjskiej najważniejszą sprawą jest zapewnienie warunków dla rozpoczęcia procesu politycznego w Syrii, którego początkiem ma być planowana na czerwiec międzynarodowa konferencja.

Riabkow - odnosząc się do pytania o to, na jakim etapie znajdują się dostawy (systemów S-300) - powiedział jedynie, że Rosja z nich nie zrezygnuje. Dodał, że mimo sygnałów zaniepokojenia z różnych stolic, nie ma podstaw, by Moskwa rewidowała swoje stanowisko w sprawie tych dostaw. Zaznaczył, że dostawy systemów S-300 do Syrii są zatwierdzone w kontraktach sprzed kilku lat.

Izrael obawia się wzmocnienia syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Na początku maja lotnictwo izraelskie dokonało dwóch ataków na cele wojskowe w tym kraju. Władze państwa żydowskiego oficjalnie nie skomentowały tych nalotów. Źródła w zachodnich służbach wywiadowczych przekazały jednak, że celem izraelskich samolotów była partia rakiet Fateh 110 transportowana z Iranu do Libanu dla radykalnego szyickiego ugrupowania Hezbollah.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wysyła do Syrii pociski przeciwokrętowe Według _ New York Times _ świadczy to o sile rosyjskiego wsparcia dla syryjskiego reżimu prezydenta Baszara el-Asada.
Izrael zaatakował Rosję. Poszło o Syrię Rosja sprzedając broń prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi wspiera niestabilność na Bliskim Wschodzie - atakuje izraelski minister.
Unia Europejska szkodzi pokojowi w Syrii Ministerstwo spraw zagranicznych w Damaszku skrytykowało decyzją UE o zniesieniu embarga na dostawy broni do Syrii.
Izrael przygotowuje się na ostrzał rakietowy Ma to związek z napiętą sytuacją w regionie i obawami przed rozlaniem się syryjskiego konfliktu na sąsiednie kraje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)