Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nepal bez nowej konstytucji. Co dalej z państwem?

0
Podziel się:

Siły bezpieczeństwa ogłosiły stan podwyższonej gotowości, policja patrolowała ulice Katmandu i większych miast.

Nepal bez nowej konstytucji. Co dalej z państwem?
(seeface.pl)

Deputowanym nie udało się uchwalić konstytucji, więc Nepal pogrążył się w zamęcie politycznym. W kraju nie ma legalnego rządu, premier ogłosił nowe wybory, ale według jego krytyków nie miał do tego prawa.

Siły bezpieczeństwa ogłosiły stan podwyższonej gotowości, policja patrolowała ulice Katmandu i większych miast, ponieważ kilka partii politycznych zwołało wiece, aby domagać się ustąpienia premiera Baburama Bhattaraia i zaprotestować przeciwko jego decyzji o nowych wyborach. Doszło jednak tylko do nielicznych pokojowych protestów.

_ - Kraj pogrążył się w poważnym kryzysie _ - powiedział przywódca drugiej do wielkości partii, Kongresu Nepalskiego (KN), Ram Sharan Mahat. Według Mahata sześć miesięcy to za mało czasu, aby przygotować wybory, a obecny rząd _ nie ma prawnych podstaw _ do dalszej pracy.

Skłóconym partiom w nepalskim Zgromadzeniu Konstytucyjnym, powołanym w 2008 roku w miejsce tymczasowego parlamentu, nie udało się do północy w niedzielę, kiedy upływał ostateczny termin, uchwalić nowej ustawy zasadniczej. W ciągu ostatnich czterech lat termin ten czterokrotnie wydłużano i Sąd Najwyższy odrzucił możliwość jego dalszego przesuwania.

Opracowanie nowej konstytucji miało zakończyć okres tymczasowy, którego celem miało być umocnienie w Nepalu demokracji po obaleniu monarchii i zakończeniu dziesięcioletniego maoistowskiego powstania dzięki dopuszczeniu byłych rebeliantów do głównego nurtu życia politycznego.

Bhattarai, jeden z liderów partii byłych maoistów, powiedział, że wybrane cztery lata temu Zgromadzenie Konstytucyjne zawiodło i należy je rozwiązać, a on sam stanie na czele tymczasowego rządu do wyborów, które zapowiedział na 22 listopada.

Natychmiast plan ten został poddany krytyce przez ekspertów prawa, według których nowe wybory powinny być ogłoszone po konsultacjach z innymi partiami politycznymi. Jak powiedział jeden z ekspertów prawa konstytucyjnego, Bhimarjun Acharya, ogłoszenie wyborów było _ politycznie, prawnie i moralnie niewłaściwe _.

Na wiecu w Katmandu mała grupa licealistów spaliła wizerunki Bhattaraia i domagała się jego ustąpienia. W odrębnym proteście zwolennicy obalonej monarchii domagali się dymisji premiera, którego obwiniają o kryzys polityczny w kraju.

W ostatnich kilku latach, kiedy Nepal usiłował utworzyć nowy rząd, do głosu doszli politycy z mniejszości etnicznych i niższych kast. Domagają się oni, by ich długo spychane na margines społeczności miały większy wpływ na życie kraju.

W niedzielę policja starła się z protestującymi przez siedzibą Zgromadzenia Konstytucyjnego, gdzie politycy z czterech górnych partii usiłowali uchwalić w ostatniej chwili ustawę zasadniczą. Spornym punktem były kwestie federalizmu i przyznanie mniejszościom etnicznym większego udziału we władzy.

Tysiące protestujących przeciwnych wyznaczeniu granic wzdłuż linii podziałów etnicznych i kastowych usiłowało przedostać się przez blokadę utworzoną przez policję. Doszło do przepychanek, rzucania kamieniami; policja użyła gazu i pałek. Trzech policjantów i kilku protestujących zostało rannych. Z drugiej strony tysiące ludzi demonstrowało poparcie dla podziałów na podstawie kryterium etnicznego. Potężny kordon policyjny nie dopuszczał do starcia obu tych obozów.

Czytaj więcej w Money.pl
Katastrofa lotnicza. Jedna osoba przeżyła? Mały samolot z 19 turystami zagranicznymi, rozbił się w środkowym Nepalu.
Od 3 dni liczą ofiary. Ewakuacja turystów Do wstrząsów o sile 6,9 w skali Richtera doszło w niedzielę o godzinie 18.10 czasu miejscowego.
Spotkanie z żyjącą boginią Kumari Obok mnie przebiegł człowiek przebrany za krowę. Ktoś poderżnął kozie gardło i krwią zwierzęcia obryzgał wielki, drewniany, złocony wóz, na którym wieziono małą, przestraszoną dziewczynkę. To było najbardziej niezwykłe spotkanie w moim życiu. Z żywą boginią Kumari, w stolicy Nepalu - Katmandu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)