Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Neonaziści ze Złotej Jutrzenki staną przed sądem

0
Podziel się:

Przywódca i czterech deputowanych neonazistowskiej partii z Grecji stanie przed sądem pod zarzutem przynależności do organizacji przestępczej.

Neonaziści ze Złotej Jutrzenki staną przed sądem
(PAP/EPA/ALEXANDROS VLACHOS)
bFeYMiJh

Przywódca neonazistowskiej Złotej Jutrzenki i czterech deputowanych tej partii stanie przed sądem pod zarzutem przynależności do organizacji przestępczej. To pierwszy od 1974 roku przypadek aresztowania w Grecji deputowanych do parlamentu.

Przywódcę Złotego Świtu Nikolaosa Michaloliakosa, rzecznika partii Iliasa Kasidirisa, czterech jej deputowanych i 13 członków aresztowano po zabójstwie 34-letniego antyrasistowskiego rapera Pawlosa Fyssasa, którego dokonał sympatyk Złotej Jutrzenki. Jorgos Rupakias przyznał się przed sądem do zabójstwa muzyka i przedstawił się jako zwolennik Złotej Jutrzenki.

Aresztowani byli przez dziewięć godzin przesłuchiwani przez prokuratorów w nocy z soboty na niedzielę, następnie przewieziono ich do aresztu, gdzie pozostaną do czasu rozprawy sądowej. Część z nich ma się pojawić tam we wtorek, druga część - w środę, o czym poinformował pragnący zachować anonimowość urzędnik sądowy.

bFeYMiJj

Zabójstwo Fyssasa wywołało falę protestów w całej Grecji i doprowadziło do wszczęcia dochodzenia w sprawie ewentualnych związków Złotej Jutrzenki z tym atakiem, a także z wieloma innymi czynami przestępczymi.

Sprawa zabójstwa ma też reperkusje w policji. Zebrane przez śledczych dowody wskazują, że Złota Jutrzenka działała także w siłach policyjnych. Dwaj policjanci zostali w sobotę aresztowani, a kilku oficerów zostało zawieszonych lub zwolnionych.

Złota Jutrzenka, która przez długi czas była marginalnym ugrupowaniem, w zeszłorocznych wyborach bardzo się umocniła, zajmując piąte miejsce z 7 procentami głosów. Wzrost swych wpływów zawdzięczała radykalizującym się nastrojom społeczeństwa, które coraz dotkliwiej odczuwa cięcia oszczędnościowe narzucone Grecji przez MFW i euroland.

Czytaj więcej w Money.pl
W Grecji już 35 zatrzymanych neonazistów Grecki minister finansów Jannis Sturnaras zapewnił, że zatrzymanie lidera, deputowanych i członków partii Złota Jutrzenka nie grozi polityczną niestabilnością.
Neonazistowska partia wyjdzie z parlamentu? Ugrupowanie ma 18 posłów w parlamencie i ich odejście mogłoby pociągnąć za sobą nowe wybory.
Grecja wyciąga ciężką artylerię do walki z... To reakcja na narastające akty przemocy, których dopuszczają się neonaziści.
bFeYMiJK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)