Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nelson mandela
11.12.2013 08:11

Nelson Mandela uczczony przez polskich posłów

Był dla nas inspiracją, człowiekiem walczącym o wolne społeczeństwo, przeciw dominacji, oddajemy cześć jego pamięci - podkreślili posłowie z parlamentarnego zespołu do spraw Afryki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Nelson Mandela był dla nas inspiracją, człowiekiem walczącym o wolne społeczeństwo, przeciw dominacji, oddajemy cześć jego pamięci - podkreślili posłowie z parlamentarnego zespołu do spraw Afryki John Godson (niezrz.), Killion Munyama (PO) oraz Piotr Pyzik (PiS).

_ - Mandela był dla mnie inspiracją, dlatego, że po uwolnieniu z więzienia, zostając prezydentem, doprowadził do zjednoczenia RPA, nie dążył do ukarania swoich oprawców. Inspirujący jest sposób, w jaki traktował swoich politycznych oponentów. Warto o nim pamiętać, warto stawiać go za przykład _ - ocenił John Godson (niezrz.), przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Afryki na środowej konferencji prasowej.

Poseł Munyama (PO) podkreślał, że Mandela był człowiekiem przyjaznym wobec wszystkich, czego kolejnym dowodem stały się wtorkowe uroczystości pogrzebowe, które zgromadziły przywódców z całego świata. Przywołał wypowiedź Mandeli: _ Przez całe życie walczyłem przeciwko wszelkiej dominacji i wielbiłem ideał wolnego społeczeństwa, w którym wszyscy ludzie bez względu na kolor skóry będą żyli w zgodzie, ciesząc się takimi samymi prawami. Jest to ideał, o który walczyłem i dla którego pragnę żyć. Ale jeśli będzie trzeba, to za ten ideał jestem także gotów oddać życie _.

_ - Oddajemy cześć pamięci Nelsona Mandeli _ - powiedział Munyama. Wiceszef parlamentarnego zespołu ds. Afryki Piotr Pyzik (PiS) podkreślił, że Mandela poświęcił całe życie ciężkiej walce o zmianę systemu politycznego w RPA. _ - Pozostawia po sobie spuściznę, która zwłaszcza w Afryce powoduje, że jest szansa na rozwiązanie wielu konfliktów, w których skutecznie mediował _ - zaznaczył Pyzik. Jak mówił, ostatnie lata życia Mandela poświęcił pracy społecznej na taką skalę, że jeszcze za jego życia dzień urodzin Mandeli (18 lipca) został uznany za dzień wolontariusza.

Uroczystości żałobne po śmierci pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA, jednego z najwybitniejszych przywódców i mężów stanu, Nelsona Mandeli odbyły się wczoraj w Johannesburgu. Prezydent USA Barack Obama nazwał Mandelę _ ostatnim gigantem XX wieku _ oraz _ ostatnim wielkim wyzwolicielem XX wieku _.

Wśród światowych przywódców uczestniczących w uroczystościach byli także: sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, wiceprezydent Chin Li Yuanchao, prezydent Francji Francois Hollande i jego poprzednik Nicolas Sarkozy. Przybyli niemal wszyscy przywódcy z Afryki, a także prezydenci Indii, Brazylii, Meksyku, Niemiec, Afganistanu, Sri Lanki i Bangladeszu, a także premierzy, szefowie MSZ i przedstawiciele monarchii krajów europejskich. _ Mandela znowu zebrał razem cały świat _ - skomentowała państwowa telewizja SABC.

Mandela zmarł w czwartek w wieku 95 lat. Były prezydent RPA zostanie pochowany 15 grudnia w swej rodzinnej wsi Qunu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk o Mandeli w księdzie kondolencyjnej Jak podkreślił premier, dzieło Mandeli _ budowania demokracji, praworządności i pokoju doceniane jest przez ludzi na całym świecie _.
Putin pożegnał Mandelę już wczoraj Putin odwiedził ambasadę RPA w Moskwie, gdzie wpisał się do księgi kondolencyjnej.
Obama już w RPA. Oprócz niego stu królów Dziś w południe na stadionie FNB w Soweto, w części Johannesburga, rozpoczną się uroczystości żałobne po śmierci pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA, jednego z najwybitniejszych przywódców i mężów stanu.
Tagi: nelson mandela, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz