Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska w nato
05.12.2011 18:49

Negocjował wstąpienie Polski do NATO. Teraz go lustrują

Zaczął się niejawny proces lustracyjny Andrzeja Towpika, byłego wiceszefa MSZ i głównego negocjatora sprawy wstąpienia Polski do NATO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Zaczął się niejawny proces lustracyjny Andrzeja Towpika, byłego wiceszefa MSZ i głównego negocjatora sprawy wstąpienia Polski do NATO. Zaprzecza on zarzutowi IPN, by był tajnym i świadomym współpracownikiem wywiadu PRL.

Jak dowiedziała się PAP w źródłach sądowych, dziś w specjalnie zabezpieczonej sali Sądu Najwyższego Towpik składał wyjaśnienia. Jako świadek zeznawał też były oficer służb specjalnych PRL. Sprawę odroczono do 19 grudnia.

Pion lustracyjny IPN podejrzewa, że 72-letni Towpik (ostatnio przedstawiciel RP przy ONZ w Nowym Jorku) zataił w oświadczeniu lustracyjnym związki ze służbami specjalnymi PRL. Wniosek IPN o stwierdzenie jego _ kłamstwa lustracyjnego _ trafił do sądu w maju 2010 r.

We wrześniu 2010 r., gdy Sąd Okręgowy Warszawa-Praga postanowił wszcząć jego lustrację, Towpik powiedział, że nigdy nie nawiązywał współpracy ze służbami specjalnymi PRL. Podkreślił, że dopiero w IPN dowiedział się, że był traktowany przez nie jako _ kontakt operacyjny _ i że nadały mu one _ jakiś kryptonim _.

Sąd ujawnił, że IPN uznał jego wyjaśnienia za niewiarygodne, uznając (po przesłuchaniu m.in. oficerów służb PRL i analizie akt IPN), że Towpik w latach 80. podjął tajną i świadomą współpracę z departamentem I MSW.

Towpik mówił wtedy, że nie był agentem. Wyjaśnił, że podczas swej służby dyplomatycznej rozmawiał z różnymi osobami, nie zawsze wiedząc, kim naprawdę jest rozmówca. Dodał, że jego wcześniejszych oświadczeń lustracyjnych nie zakwestionował Rzecznik Interesu Publicznego.

W sprawie nie spełniono żadnej przesłanki, by sąd mógł uznać _ kłamstwo lustracyjne _ - uważa adwokat Towpika, mec. Czesław Jaworski. Podkreślił, że w aktach sprawy nie ma ani zobowiązania do współpracy, ani własnoręcznych doniesień, ani żadnych pokwitowań.

Osoba uznana prawomocnie przez sąd za _ kłamcę lustracyjnego _ traci na okres od 3 do 10 lat prawo do pełnienia funkcji publicznych. Według IPN Towpik jest lustrowany jako _ osoba wchodząca w skład służby zagranicznej _, obecnie jest on w tzw. dyspozycji kadr MSZ.

O lustracji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiceszef;bbn;chce;sie;zlustrowac,99,0,955491.html) "Celem tej nagonki jest także prezydent RP" Wiceszef BBN Zdzisław Lachowski oświadczył, że wystąpi do IPN o uruchomienie lustracji. Uważa jednak, że _ jego sprawa jest tylko narzędziem _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wielka;lustracja;polskich;dyplomatow,186,0,809658.html) Wielka lustracja polskich dyplomatów Prezydent Bronisław Komorowski nakazał dokładnie sprawdzać przeszłość wszystkich kandydatów do objęcia placówek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lustracja;w;po;kandydaci;ujawnia;majatki,253,0,805373.html) Lustracja w PO. Kandydaci ujawnią majątki Platforma będzie prześwietlać majątki wszystkich swoich kandydatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych.
Tagi: polska w nato, lustracja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz