Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Negocjacje ze szpitalami zakończone w całym kraju

0
Podziel się

Wszystkie oddziały wojewódzkie NFZ uzgodniły ze szpitalami warunki finansowania świadczeń w 2014 roku - poinformowały dzisiaj Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia.

Na zdj. Agnieszka Pachciarz
Na zdj. Agnieszka Pachciarz (Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER)
bDKgwqrV

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podkreśliła, że negocjacje nie były łatwe, gdyż zgodnie z planem finansowym NFZ pieniędzy na 2014 rok jest dokładnie tyle samo, ile w tym roku.

Pachciarz dodała, że każdy oddział NFZ ma budżet na świadczenia identyczny jak w 2013 r_ . - Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia. Należy docenić postawę obu stron - kierujących szpitalami i oddziałami wojewódzkimi Funduszu, dzięki czemu pacjenci mają zapewnioną opiekę w 2014 roku. Jest już pewną tradycją, że najdłużej trwają negocjacje na Mazowszu i Śląsku, ale najważniejszy jest efekt i fakt, że szpitale są gotowe na przyjmowanie w nowym roku pacjentów _ - powiedziała prezes NFZ.

Uchwalona jesienią przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych umożliwiła NFZ aneksowanie umów ze świadczeniodawcami na 2014 r., bez konieczności przeprowadzania nowych konkursów.

bDKgwqrX

NFZ na stałe otrzymał możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami. Za zgodą prezesa Funduszu umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. będą przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami.

Fundusz obecnie zawiera umowy na realizowanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w 2014 r. Pod koniec listopada NFZ poinformował, że mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie zmieni się sposób finansowania POZ w 2014 r. i opublikował zarządzenie w tej sprawie. Część lekarzy zapowiadała, że nie podpisze umów z NFZ na nowych zasadach.

Prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz zapowiadała weryfikację list pacjentów przypisanych do lekarzy POZ i rezygnację z płacenia stawki kapitacyjnej za te osoby, których uprawnień do świadczeń nie potwierdza system eWUŚ. Zapowiadała ponadto, że zamiast dotychczasowego systemu opartego na stałej stawce kapitacyjnej wprowadzony będzie system mieszany - czyli oprócz stałej stawki NFZ zapłaci dodatkowo za niektóre zrealizowane świadczenia np. bilanse dzieci.

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Porozumienia Zielonogórskiego wyrażali opinie, że system eWUŚ nie jest źródłem wiarygodnych danych o aktualnym stanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych i część pacjentów oznaczonych w eWUŚ na czerwono faktycznie jest ubezpieczona. Jak oceniali, w skali kraju system eWUŚ nie wykazuje uprawnień ok. 2,5 mln Polaków. Wyrażali też obawy, że NFZ, nie płacąc za osoby niewykazane w systemie eWUŚ, zabierze więcej, niż odda finansując dodatkowe świadczenia. Część lekarzy zapowiadała, że w związku z tym nie podpisze umów na 2014 r. na nowych zasadach.

bDKgwqsd
Czytaj więcej w Money.pl
Zagrożone leczenie w 6 województwach Za trzy miesiące wygasa prawie połowa kontraktów, które NFZ zawarł ze szpitalami i z przychodniami.
NFZ chce zabrać lekarzom 400 mln zł. Grożą strajkiem Medycy rodzinni zamkną gabinety, jeśli fundusz przeforsuje swoje plany. Dziś starcie z ministrem Bartoszem Arłukowiczem.
Lekarze zamkną gabinety? Nowa wojna z NFZ Poszło o nieubezpieczonych. _ Fundusz pozbawi ich dostępu do leczenia _ - ostrzegają lekarze rodzinni.
bDKgwqsy
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)