Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Negocacje Ukraina - Rosja. Fiasko rozmów

680 ukraińskich żołnierzy przebywa w niewoli u wspieranych przez Moskwę separatystów prorosyjskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wczorajsze spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE w Mińsku nie przyniosło rezultatów. Ukraińskie siły rządowe wycofały się z lotniska w Ługańsku na wschodzie Ukrainy. Sytuacja w tym kraju będzie tematem wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Estonii.

Amerykański przywódca przyleci do estońskiej stolicy wieczorem. Uda się tam przed szczytem NATO w Walii. W środę w Tallinnie Obama spotka się z prezydentami trzech krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Oczekuje się, że amerykański prezydent zapewni te kraje, które czują się zagrożone w związku z agresją Rosji na Ukrainie, o gwarancjach bezpieczeństwa USA i NATO.

Tymczasem w poniedziałek po czterech godzinach obrad zakończyło się spotkanie grupy kontaktowej w Mińsku. Przedstawiciel separatystów ze wschodu Ukrainy zapowiedział, że rozmowy mogą być kontynuowane w piątek.

Mimo wysiłków na rzecz dyplomatycznego zakończenia konfliktu, nie słabną walki na wschodzie. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Andrij Łysenko, oświadczył, że ukraińskie siły rządowe wycofały się z lotniska w Ługańsku, gdzie atakowane były wcześniej przez batalion rosyjskich czołgów.

Poinformowano też, że aż 680 ukraińskich żołnierzy przebywa w niewoli u wspieranych przez Moskwę separatystów prorosyjskich. 80 proc. pojmanych przez przeciwnika wojskowych to uczestnicy walk w leżącym obok Doniecka Iłowajsku, który jest okrążony przez siły rosyjskiej armii i rebeliantów.

Z kolei minister obrony Ukrainy Wałerij Hełetej oświadczył, że straty w wojnie _ nie będą liczone w setkach, lecz w tysiącach, a nawet dziesiątkach tysięcy ofiar _. Rosja _ niejednokrotnie _ groziła użyciem broni jądrowej wobec jego kraju, jeśli Kijów nie zaprzestanie działań przeciwko prorosyjskim separatystom we wschodnich obwodach kraju - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Wstrząsające doniesienia z Ukrainy. 680 żołnierzy... Siły ukraińskie w Iłowajsku zostały okrążone przez prorosyjskich rebeliantów i wojska Federacji Rosyjskiej.
Ta wojna przyciąga bojowników. Z Polski też Mówi się m.in. o 20 Francuzach, dwóch Hiszpanach, a także o Serbach, ale pojawiały się też polskie nazwiska.
Putin oskarża Zachód. "Zamykają oczy na..." Prezydent Rosji Władimir Putin zarzucił przywódcom europejskim, że przymykają oczy na działania militarne armii ukraińskiej, których celem są rejony zamieszkane przez ludność cywilną.
Tagi: wojna na ukrainie, rosja, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz