Notowania

polański
11.05.2010 06:00

Negatywna dla Polańskiego decyzja sądu

Sąd w Los Angeles oddalił wniosek o udostępnienie stenogramu zeznań emerytowanego prokuratora, który prowadził sprawę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Film Servis Festival Karlovy Vary)

Sąd w Los Angeles oddalił wniosek adwokatów o udostępnienie stenogramu zeznań emerytowanego prokuratora Rogera Gunsona, który prowadził sprawę reżysera z oskarżenia o gwałt na 13-latce w 1977 r.

Obrońcy Polańskiego argumentowali, że zeznania te dostarczą dowodów, iż władze w L.A. przekazały _ niewłaściwe informacje _ na temat sprawy rządowi Szwajcarii, kiedy wystąpiły o jego ekstradycję do USA.

Polański, zatrzymany we wrześniu ub. roku w Szwajcarii, przebywa tam w areszcie domowym w swej rezydencji.

Sędzia Peter Espinoza, który odmówił ujawnienia zeznań Gunsona, oświadczył w uzasadnieniu tej decyzji, że zeznania te nie są przeznaczone do wglądu dla adwokatów. Zostaną im udostępnione dopiero wtedy, gdy Polański powróci do USA na przesłuchanie w swojej sprawie.

Espinoza stwierdził także, że szwajcarski resort sprawiedliwości rozpatrujący wniosek o ekstradycję oświadczył, że nie chce, by zeznania prokuratora wpłynęły na jego decyzję.

Według sędziego, władze szwajcarskie _ mają informacje, których potrzebują _, by zadecydować w sprawie ekstradycji.

Sędzia Espinoza odrzucił już wcześniej kilka wniosków obrońców Polańskiego, m.in. o to, by jego proces odbył się zaocznie, pod jego nieobecność w USA.

Polański przyznał się do seksu z 13-letnią Samanthą Geimer w domu Jacka Nicholsona w L.A.

Przed wydaniem wyroku zbiegł z USA, kiedy otrzymał informacje, że prowadzący sprawę sędzia Laurence Ritterband - już nieżyjący - prawdopodobnie nie dotrzyma umowy z adwokatami, że kara ograniczy się 42 dni pobytu w zakładzie psychiatrycznym, które reżyser już odsiedział.

* [ **Polański znów wygrał z gazetami proces o zdjęcia ** ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polanski;znow;wygral;z;gazetami;proces;o;zdjecia,248,0,578552.html )
* [ ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polanski;znow;wygral;z;gazetami;proces;o;zdjecia,248,0,578552.html )[ Prokuratura nie chce sądzić **Polańskiego** zaocznie ]( http://news.money.pl/artykul/prokuratura;nie;chce;sadzic;polanskiego;zaocznie,219,0,577499.html )
Tagi: polański, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz