Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nazwiska małżonków. Co w przypadku rozwodu?

0
Podziel się:

Zgodnie z art. 25 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie przed lub bezpośrednio po zawarciu małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego składają oświadczenia o tym, jakie będą nosić nazwisko.

Nazwiska małżonków. Co w przypadku rozwodu?
(Maica/iStockphoto)

Jeżeli zaś małżeństwo zawierane jest przed duchownym, to oświadczenie w tym zakresie zawarte jest w zaświadczeniu kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

W sytuacji, gdy nazwiska małżonków są polskie i mają odmienne końcówki, stosuje się w tej mierze zasady gramatyki polskiej. W przypadku nazwisk zwyczajowo niepodlegających odmianie (np. Góra) należy uwzględniać współczesną konwencję, unikając w miarę możności lokalnych, często nieaktualnych już zwyczajów, np. Górowa.

Tradycyjnie żona albo przybiera nazwisko męża, albo dodaje je do swojego dotychczasowego nazwiska. Przepisy prawne nie stoją jednak na przeszkodzie, aby małżonkowie zdecydowali o wspólnym przybraniu nazwiska żony lub o dodaniu przez męża do swojego nazwiska żony. Niemniej jednak, nazwisko małżonków nie może składać się więcej niż z dwóch części. W sytuacji, gdyby jeden z małżonków miał już nazwisko dwuczłonowe, to musi on (ona) zdecydować, z jakich dwóch części będzie się składać jego (jej) przyszłe nazwisko. W konsekwencji możliwych jest pięć następujących kombinacji:

  • małżonkowie zostają przy swoich nazwiskach;
  • żona zmienia nazwisko na nazwisko męża;
  • mąż zmienia nazwisko na nazwisko żony;
  • żona dołącza do swojego nazwiska nazwisko męża;
  • mąż dołącza do swojego nazwiska nazwisko żony.

W przypadku nazwisk obcojęzycznych takie nazwiska podlegają wpisaniu w brzmieniu wskazanym przez małżonków. Należy dążyć do uwzględnienia woli małżonków, mając jednak na uwadze zasady gramatyczne oraz pewien poziom swobody w przedmiotowym zakresie. W odniesieniu do występujących w niektórych kulturach dodatkowych elementach nazwiska takich jak _ de _ czy _ von _, nazwisko złożone z dwóch członów może obejmować cały człon, w jego oryginalnym _ łącznym _ brzmieniu _ (np. _ von Helsing-Kowalska _, a nie _ Helsing von Kowalska _, ani _ von Kowalska-Helsing _). Można również zrezygnować z tego dodatkowego członu. _

_ _

_ W sytuacji, gdy małżonkowie się rozwiodą i tym samym nastąpi ustanie małżeństwa to zgodnie z art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „_ W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa _. _ W przypadku rozwodu zasadą jest oczywiście pozostanie przez dotychczasowych małżonków przy swoich nazwiskach z małżeństwa. Niemniej jednak, ustawodawca przepisem tym pozostawił furtkę do ewentualnego przywrócenia swojego poprzedniego nazwiska. Skorzystanie z tej kompetencji należy wyłącznie do małżonka, który zmienił swoje nazwisko po zawarciu małżeństwa. _ A contrario _ drugi z rozwiedzionych małżonków nie może się tego skutecznie od tej osoby domagać.

Czytaj więcej w Money.pl
Facebook rozbija małżeństwa. Gdzie? Ponad 5 mln stron internetowych, w tym Facebook i YouTube, uznanych jest w Iranie za niemoralne, i są one blokowane przez władze.
Małżeństwa tej samej płci. Tam są już legalne Do tej pory w Szkocji pary homoseksualne mogły wstępować w związki partnerskie, ale nie mogły zawierać małżeństw.
Fałszywe USG i testy ciążowe. Wszystko dla kasy Szklany wzrok, beznamiętna, zacięta twarz, nie wyrażająca żadnych uczuć i kolejne żądania. Kobiety wygrywają, bo mężczyźni mają skrupuły.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)