Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nazwał teściową "żmiją". To nie przestępstwo

1
Podziel się:

Włoski Sąd Najwyższy orzekł, że nazwanie teściowej "żmiją" - i to nawet trzykrotne- nie jest przestępstwem, a więc nie podlega karze i nie może być podstawą do odszkodowania za straty moralne.

Nazwał teściową "żmiją". To nie przestępstwo
(Mikdam/Dreamstime)

Włoski Sąd Najwyższy orzekł, że nazwanie teściowej _ żmiją _ - i to nawet trzykrotne- nie jest przestępstwem, a więc nie podlega karze i nie może być podstawą do odszkodowania za straty moralne. Sędziowie uznali, że w tym przypadku nie można karać za brak kultury.

Sąd rozstrzygał sprawę wyroku skazującego dla 45-letniego Sycylijczyka za trzykrotne nazwanie swojej teściowej _ żmiją _ w rezultacie gwałtownej domowej awantury. Matka jego żony interweniowała, gdy usłyszała małżeńską kłótnię.

Epitetu pod adresem teściowej mężczyzna nie skierował bezpośrednio do niej, ale do policjantów wezwanych do zaprowadzenia spokoju w rodzinie. Opisując jej interwencję mężczyzna o imieniu Michele powiedział funkcjonariuszom: - _ Ona zeszła do naszego mieszkania jak żmija, jak żmija, jak żmija _.

Policjanci spisali personalia mężczyzny uznając jego słowa za znieważenie. Wytoczono mu proces. W 2012 roku sąd w sycylijskim mieście Nicosia wymierzył porywczemu zięciowi karę o nieujawnionej wysokości a także zasądził odszkodowanie dla teściowej za straty moralne. Wyrok zatwierdził sąd drugiej instancji.

Sycylijczyk odwołał się do Sądu Najwyższego, przed którym jego adwokat argumentował, że obraźliwe słowo padło podczas emocjonalnej awantury, w nerwowym klimacie kłótni i wrogości. Co więcej - przypomniał - to nie były słowa skierowane do teściowej (chociaż w jej obecności) ale do policjantów, którym tłumaczył powody kłótni i zachowanie kobiety. Sędziowie przyjęli tę argumentację.

W nagłośnionym przez włoskie media orzeczeniu podkreślono, że epitetu _ żmija _, wypowiedzianego w chwili, gdy ktoś traci cierpliwość , nie można uznać za podlegające karze znieważenie drugiej osoby, choć jest to określenie _ niegrzeczne _ i dowód _ braku kultury _.

Czytaj więcej w Money.pl
Owsiak w sądzie oskarża blogera. O co? Owsiak pozwał blogera, piszącego pod pseudonimem MatkaKurka, za trzy zamieszczone w internecie teksty, m.in za wpis: _ Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP. _
Chciał wysadzić Sejm. Stanie przed sądem Mężczyzna jest oskarżony o to, że przygotowywał się do przeprowadzenia zamachu na Sejm, Senat, Radę Ministrów i prezydenta.
Pierwsza taka sytuacja od katastrofy statku Przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa na pokład wraku statku Costa Concordia weszła, po raz pierwszy od katastrofy przed dwoma laty, grupa biegłych powołanych przez sąd.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Nazwał
3 miesiące temu
po imieniu...