Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nauczyciele stracą przywileje? Tego chcą samorządowcy

0
Podziel się:

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają negocjacje w sprawie Karty Nauczyciela. Samorządowcy idą znacznie dalej.

Nauczyciele stracą przywileje? Tego chcą samorządowcy
(lisapics/iStockphoto)

*Osiem godzin dziennie przy tablicy, praca w wakacje i zniesienie urlopu na podratowanie zdrowia... Między innymi takie zmiany proponują krakowscy samorządowcy w Karcie Nauczyciela. *

Największe zastrzeżenia mają wobec urlopów na podratowanie zdrowia. Tylko w Krakowie jest na nim ponad 350 nauczycieli, co przynosi budżetowi ogromne straty - mówi szefowa wydziału edukacji krakowskiego magistratu, Anna Korfel-Jasińska. _ - W ubiegłym roku wydaliśmy na podratowanie zdrowia przez nauczycieli ponad 18 mln złotych. Ta gigantyczna kwota pozwoliła by utrzymać 10 szkół - _mówi Korfel-Jasińska.

Krakowscy samorządowcy chcą również, aby nauczycielom skrócono urlopy, tak aby musieli pracować w wakacje. W czasie wolnym powinni między innymi prowadzić zajęcia na boiskach szkolnych - tłumaczy Anna Korfel-Jasińska.

Zmiany przesłane przez samorządy do ministerstwa edukacji obejmują również wydłużony czas pracy nauczycieli - do ośmiu godzin dziennie. Ten zapis budzi największy sprzeciw Związku Nauczycielstwa Polskiego, mówi wiceprezes małopolskiego okręgu związku, Arkadiusz Boroń. - _ Możemy być w szkole przez cały dzień, ale gdzie? Jeżeli wszyscy nauczyciele zgromadza się w pokoju nauczycielskim, to zabraknie dla nich miejsca - _argumentuje.

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają rozmowy ZNP i samorządów na temat zmian w Karcie Nauczyciela. Udało się już ustalić wstępny kompromis w sprawie urlopu na poratowanie zdrowia. Zakłada on, że o przyznaniu go będzie decydował lekarz medycyny pracy, a nie - jak dotychczas - lekarz pierwszego kontaktu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)