Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO w Europie Wschodniej. Cameron apeluje

0
Podziel się:

Podkreślił też, że Sojusz powinien zweryfikować stosunki z Rosją w związku z jej działaniami na Ukrainie.

NATO w Europie Wschodniej. Cameron apeluje
(World Economic Forum)
bEKLWIfF

O zwiększenie obecności w Europie Wschodniej zaapelował do przywódców NATO premier W. Brytanii David Cameron w opublikowanym w sobotę liście. Podkreślił też, że Sojusz powinien zweryfikować stosunki z Rosją w związku z jej działaniami na Ukrainie.

W swoim tekście ostrzegł, że władze w Moskwie postrzegają obecnie NATO jako swojego przeciwnika. W związku z tym należy zdecydowanie zwiększyć możliwości szybkiego reagowania Sojuszu i wzmocnić jego obecność w Europie Wschodniej. Cameron zaznaczył, że Moskwa musi otrzymać jasny sygnał, że _ ani NATO, ani państwa członkowskie nie dadzą się zastraszyć _.

Szef brytyjskiego rządu ocenił, że dzisiejszy świat stał się bardziej nieprzewidywalny, ponieważ _ Rosja naruszyła kodeks zasad swoją nielegalną aneksją Krymu i agresywną destabilizacją Ukrainy _.

bEKLWIfH

_ Musimy zaakceptować, że współpraca (z Rosją) z ostatnich lat, nie jest obecnie możliwa ze względu na rosyjskie nielegalne działania w sąsiedztwie NATO i dlatego należy zweryfikować zasady dalszych relacji z Rosją _ - podkreślał w liście Cameron.

Premier W. Brytanii zaapelował też do państw Sojuszu o zwiększenie wydatków na zbrojenia. Jego zdaniem wszystkie państwa członkowskie powinny przeznaczać na ten cel 2 proc. swojego PKB.

Cameron wystosował swój list na sześć tygodni przed szczytem NATO, który odbędzie się w Newport na południu Walii.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kryzys ukraiński to dla nas lekcja" Sojusz ma już siły szybkiego reagowania (ang. NATO Response Force), ale w ocenia generała Adrian Bradshawa, z-cy dowódcy sił NATO, brakuje sił bojowych o bardzo wysokiej gotowości.
"Nie jesteśmy gotowi na atak Rosji" Raport zaleca wprowadzenie zmian w planach NATO, a w tym ustanowienie stałej obecności wojsk Sojuszu w krajach bałtyckich.
Konflikt z Rosją o Ukrainę uratuje NATO W ostatnich latach Sojusz miał problemy z odnalezieniem dla siebie strategicznych celów.
bEKLWIgi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)