Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w libii
01.06.2011 12:20

NATO nie da odetchnąć Kaddafiemu

Operacja sojuszu potrwa do końca września. Rasmussen do Libijczyków: Stoimy po waszej stronie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

NATO postanowiło przedłużyć do końca września misję sojuszu w Libii, która miała formalnie zakończyć się 27 czerwca - poinformowano w komunikacie sekretarza generalnego NATO.

Aktualizacja 18:07

Decyzja o przedłużeniu misji _ o kolejne 90 dni _ wysyła jasny przekaz reżimowi Muammara Kaddafiego: _ jesteśmy zdecydowani kontynuować operację dla ochrony ludności Libii _ - ogłosił Anders Fogh Rasmussen.

Dodał, że NATO będzie _ kontynuować wysiłki na rzecz wypełnienia mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych _. Rasmussen wyraził też przekonanie, że odejście od władzy libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego to kwestia czasu.

_ - Nasza decyzja stanowi jasny przekaz także dla Libijczyków: NATO, nasi partnerzy, wspólnota międzynarodowa stoją po waszej stronie _ - podkreślił sekretarz generalny. Zaznaczył, że koalicja _ jest zjednoczona, abyście (Libijczycy) mogli budować waszą przyszłość _.

NATO 31 marca przejęło dowództwo nad operacją militarną przeciwko siłom Kaddafiego w Libii. Decyzję o przedłużeniu misji podjęła Rada Północnoatlantycka, która zebrała się w Brukseli na szczeblu ambasadorów państw członkowskich. Rada jest najważniejszym organem decyzyjnym NATO.

Siły NATO, których operacja kończy się 27 czerwca, nasiliły w ostatnim czasie ataki z powietrza na cele sił libijskiego dyktatora. Jeden z dyplomatów NATO podkreślił, że dzisiejsza decyzja w sprawie wydłużenia misji da poszczególnym państwom, biorącym udział w misji, czas na przygotowanie się na dalsze działania. Według władz w Trypolisie, naloty Sojuszu Północnoatlantyckiego doprowadziły do śmierci ponad 700 cywilów, a ponad 4000 zostało rannych. NATO podkreśla, że nie ma żadnych dowodów co do autentyczności tych liczb.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t140242.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaddafi;nie;ugnie;sie;pod;presja;g8,153,0,840345.html) Kaddafi nie ugnie się pod presją G8 Dyktator zaakceptuje jedynie pokojowy plan Unii Afrykańskiej, która nie domaga się jego odejścia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t135301.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaddafi;upadnie;najpozniej;za;3;miesiace,23,0,829463.html) "Kaddafi upadnie najpóźniej za 3 miesiące" Były prezes libijskiego banku centralnego Farhat Omar Bengdara, który przebywa na emigracji, ujawnił, że ludzie Kadafiego są coraz mniej wobec niego lojalni.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz