Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO a Afganistanie. Nowa koncepcja misji

0
Podziel się:

Afgańczycy nie pozostaną sami, bo społeczność międzynarodowa zobowiązała się do dalszego wspierania Afganistanu.

NATO a Afganistanie. Nowa koncepcja misji
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)
bEISFCad

Ministrowie obrony państw NATO przyjęli koncepcję zaangażowania w Afganistanie * sił ISAF w 2014 roku, *po wycofaniu z tego kraju międzynarodowych - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Liczebności nowej misji jeszcze nie ustalono.

_ - Rok 2014 będzie oznaczać koniec naszej misji wojskowej w Afganistanie, a zarazem nowy początek dla tego kraju _ - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej po zakończonym posiedzeniu ministrów obrony krajów NATO. Zapewnił, że _ Afgańczycy nie pozostaną sami _, bo społeczność międzynarodowa zobowiązała się do dalszego wspierania Afganistanu.

Zadaniem NATO po 2014 r. będzie pomoc w szkoleniu sił afgańskich. _ - Planujemy nową misję, która ma na celu szkolenie, doradzanie i pomoc afgańskim siłom po 2014 r. Nowa misja będzie nazywać się "Niezachwiane wsparcie" (ang. Resolute Support) _ - powiedział Rasmussen. _ - Nie będzie to druga misja ISAF z inną nazwą. Będzie inna i zdecydowanie mniejsza _ - zastrzegł. Liczebności przyszłej misji na razie jednak nie ustalono. _ - Jestem jednak przekonany, że członkowie Sojuszu i nasi partnerzy zapewnią pełną obsadę misji _ - powiedział.

bEISFCaf

Cytowany przez agencję AP amerykański sekretarz obrony Chuck Hagel poinformował, że Stany Zjednoczone będą odpowiedzialne za działania nowej misji NATO we wschodnim i południowym Afganistanie, Niemcy - na północy, a Włochy - na zachodzie. Turcja z kolei rozważa przejęcie wiodącej roli w regionie Kabulu.

Przyszłe zaangażowanie NATO w Afganistanie będzie tematem szczytu Sojuszu, który odbędzie się w 2014 r. Wczoraj polski minister obrony Tomasz Siemoniak ocenił, że na konkretne decyzje w sprawie kształtu i liczebności nowej misji trzeba będzie jeszcze poczekać. _ - Spodziewam się, że te decyzje nie zapadną tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli i jak by życzyli sobie dowódcy wojskowi, którzy chcieliby mieć jasność planistyczną. Na pewno bardzo ważne jest to, kto będzie nowym prezydentem Afganistanu i partnerem dla społeczności międzynarodowej _ - powiedział Siemoniak dziennikarzom. Wybory prezydenckie w Afganistanie odbędą się wiosną przyszłego roku.

Czytaj więcej o sytuacji w Afganistanie w Money.pl
Polska wyda na to jeszcze 180 mln zł Wydatki w okresie od połowy kwietnia do połowy października przewidziano na 177,4 mln zł.
Rosja chce utrzymać bezpieczeństwo w Afganistanie Rosji zależy na utrzymaniu bezpieczeństwa w Afganistanie po wycofaniu się sił NATO.
Zapłacimy za tę wojnę dwa razy tyle co Rosja NATO szykuje kolejną misję w Afganistanie. Minister Siemoniak twierdzi, że nie jest przesądzone, czy Polska weźmie w niej udział.
bEISFCaG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)