Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
01.04.2014 17:59

Naruszenie Memorandum Budapeszteńskiego. Rosja odrzuca zarzuty

- Utrata przez Ukrainę integralności terytorialnej nastąpiła w rezultacie procesów wewnętrznych - uzasadniono.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)

MSZ Rosji odrzuciło we wtorek zarzuty, że kraj ten naruszył zobowiązania, które nakładało na niego Memorandum Budapeszteńskie z 1994 roku mówiące o gwarancjach dla Ukrainy w zamian za pozbycie się broni jądrowej.

W komunikacie rosyjskie ministerstwo oceniło, że z memorandum wynikało _ jedynie zobowiązanie do niestosowania broni jądrowej i nieuciekania się do gróźb jej użycia wobec państw bezatomowych _.

_ - To zobowiązanie Rosji wobec Ukrainy w żaden sposób nie zostało naruszone _ - dodało MSZ.

Oświadczyło też, że utrata przez Ukrainę integralności terytorialnej nastąpiła _ w rezultacie procesów wewnętrznych _ i postanowienia Memorandum Budapeszteńskiego nie mają w tym przypadku zastosowania.

_ - Rosja nie zobowiązywała się do tego, by zmuszać część Ukrainy do pozostawania w jej składzie wbrew woli miejscowej ludności. Postanowienia Memorandum Budapeszteńskiego nie dotyczą okoliczności, które są następstwem oddziaływań czynników wewnątrzpolitycznych czy społeczno-gospodarczych _ - głosi oświadczenie rosyjskiej dyplomacji.

_ - Obecny rząd w Kijowie, który doszedł do władzy w rezultacie przewrotu antykonstytucyjnego, sam poprzez swoją politykę, zwłaszcza wobec mniejszości narodowych, w istocie rozerwał jedność Ukrainy i wręcz wypchnął z kraju cały region _ - głosi komunikat MSZ.

Rosyjskie ministerstwo odwołuje się do wspólnego dokumentu przyjętego wraz z memorandum, gdzie - jak pisze - _ między innymi potwierdzano wagę zobowiązań w ramach OBWE, których celem jest przeciwdziałanie wzrostowi agresywnego nacjonalizmu i szowinizmu _.

_ - Jest absolutnie oczywiste, że strona ukraińska nie wypełniła tych zobowiązań i na przestrzeni wielu lat tolerowała wzrost skrajnie agresywnego nacjonalizmu _. To właśnie _ doprowadziło do samookreślenia się ludności Krymu poprzez wejście w skład Federacji Rosyjskiej _ - ocenia MSZ Rosji.

W Memorandum Budapeszteńskim Rosja, USA i W. Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej tego państwa. W zamian Ukraina przekazała do zniszczenia przejętą po rozpadzie ZSRR broń nuklearną.

19 marca br. MSZ Rosji wystosowało oświadczenie, w którym oceniło, że założenia memorandum naruszył sam Zachód. USA i UE _ aktywnie sprzyjały zamachowi stanu w Kijowie, działając przeciwko suwerenności Ukrainy z naruszeniem zobowiązań wynikających z Memorandum Budapeszteńskiego _ - oznajmiło wówczas ministerstwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Tymoszenko zdradza wyborcze plany Liderka partii Batkiwszczyna na prezydenta Ukrainy, opowiedziała się za przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.
Bazy NATO w Polsce? Sikorski ujawnia Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom w Brukseli, że Polska chce u siebie nowych baz oraz żołnierzy NATO.
NATO wyśle żołnierzy na Ukrainę? Sojusz radzi jak mocniej uderzyć w Moskwę. Tymczasem Rosjanie grożą władzom w Kijowie, że... .
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz