Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Narodowy Program Zatrudnienia ma pomóc młodym

0
Podziel się:

Posłowie PiS zarzucają rządowi, że nie działa na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy.

Narodowy Program Zatrudnienia ma pomóc młodym
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEJUxuqd

Klub PiS złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie opracowania i uchwalenia Narodowego Programu Zatrudnienia, dotyczącego młodych ludzi. Posłowie PiS zarzucają rządowi, że nie działa na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie, że stworzenie programu zatrudnienia to _ olbrzymie wyzwanie, które czeka państwo polskie dziś i w przyszłości _.

_ W porównaniu do rządów PiS, tendencje za rządów PO-PSL są odwrotne. Za czasów PiS powstało 1,3 mln miejsc pracy. Dziś wzrasta bezrobocie. Szacuje się, że w przyszłym roku sięgnie 14 proc. _ - powiedział Błaszczak.

bEJUxuqf

Jak dodał, bezrobocie jest szczególnie dotkliwe dla ludzi młodych i osób powyżej 50. roku życia. _ - Poprzez podwyższenie wieku emerytalnego ludzie skazani zostali na emigrację, a ludzie starsi na głodowe zasiłki _ - ocenił szef klubu PiS. _ - Chcemy temu zapobiec _ - dodał.

Wiceprezes PiS Beata Szydło oceniła natomiast, że obecny rząd stosuje politykę _ bezwzględnego fiskalizmu _. _ - Nie myśli w kategoriach pobudzania gospodarki, stwarzania warunków dla tworzenia miejsc pracy, ale sięga po pieniądze z podatków, by rozwiązywać problemy budżetowe _ - mówiła Szydło.

_ Chcemy, by Sejm zobowiązał się do przyjęcia Narodowego Programu Zatrudnienia, którzy zakładałby przyjęcie rozwiązań dla przedsiębiorców i stworzenie takiego mechanizmu, który zachęcałby do tworzenia miejsc pracy dla absolwentów _ - powiedziała Szydło.

Jak podkreślono w projekcie uchwały, władze publiczne _ muszą opracować i wdrożyć Narodowy Program Zatrudnienia, który określi strategiczne zadania organów władzy publicznej oraz samorządu w zakresie polityki zatrudnienia w latach 2012-2022 _. Zaznaczono, że program powinien być adresowany do ludzi młodych, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

bEJUxuql

Program - jak napisano w projekcie uchwały - musi objąć w szczególności promocję zatrudnienia m.in.: na terenach wiejskich i w małych ośrodkach miejskich; przez małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające ludzi młodych; przez tworzenie nowych przedsiębiorstw z udziałem ludzi młodych.

Narodowy Program Zatrudnienia powinien też określić _ stabilne warunki prawno-ekonomiczne, sprzyjające zatrudnieniu oraz tworzeniu miejsc pracy _ m.in. w dziedzinie podatków oraz pożyczek udzielanych ze środków publicznych na tworzenie nowych miejsc pracy.

Jak podkreślono w projekcie uchwały, do najistotniejszych elementów programu należy zaliczyć m.in.: korzyści dla przedsiębiorców, którzy zatrudniać będą absolwentów szkół średnich i wyższych; pomoc dla pracodawców będących małymi przedsiębiorcami, w przypadku zatrudnienia przez dłuższy czas ludzi młodych będących zarejestrowanymi bezrobotnymi; ulgi inwestycyjne dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenach małych miast i wsi, jeżeli zatrudniają młodych ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
W tych branżach jest praca. Nie ma ludzi Aż 37 procent pracodawców w Polsce nie może znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Najnowsze dane o zatrudnieniu w Polsce Eurostat podał informacje o tym, jak w pierwszym kwartale 2012 roku wyglądało zatrudnienie w naszym kraju.
PiS już wie, że Euro 2012 to porażka Polski Mariusz Błaszczak: _ Rząd nie zadbał nawet o bezpieczeństwo kibiców _.
bEJUxuqG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)