Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Narodowe Biuro Antykorupcyjne powstaje na Ukrainie

0
Podziel się

Przyjęta przez parlament narodowa strategia walki z korupcją rozłożona jest na najbliższe trzy lata.

Narodowe Biuro Antykorupcyjne powstaje na Ukrainie
(ВО Свобода / Wikipedia (CC BY 3.0))
bDZOTfNN

Kandydaci na szefa ukraińskiego Narodowego Biura Antykorupcyjnego mogą w ciągu najbliższych 30 dni zgłaszać się do komisji zajmującej się wyborem osoby na to stanowisko - oświadczył sekretarz komisji, ukraiński obrońca praw człowieka Jewhen Zacharow.

_ W konkursie mogą uczestniczyć zarówno cudzoziemcy jak i obywatele Ukrainy. W przypadku wyboru cudzoziemca jest on zobowiązany do przyjęcia obywatelstwa ukraińskiego _ - powiedział Zacharow.

Szef komisji, a zarazem przywódca Tatarów krymskich Refat Czubarow, który mieszka w Kijowie, gdyż ma wydany przez Moskwę zakaz wjazdu na okupowany przez Rosję Krym, zaznaczył, że dokładne procedury będą znane w poniedziałek.

bDZOTfNP

_ Sądzę, że co najmniej do poniedziałku powinniśmy uzgodnić z administracją prezydenta skład personelu, który będzie nas wspierać i wspomagać i powinniśmy (do tego czasu) ustalić jasne zasady przyjmowania dokumentów, ich przechowywania i opracowywania _ - powiedział.

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła w październiku pakiet ustaw antykorupcyjnych. Jednym z jego głównym elementów jest powołanie Narodowego Biura Antykorupcyjnego. Strategia antykorupcyjna należy do tych ustaw, o których przyjęcie apelował do władz ukraińskich Międzynarodowy Fundusz Walutowy, stawiając to jako warunek dalszej pomocy finansowej dla Kijowa.

Biuro ma być usytuowane poza dotychczasowym systemem organów ścigania i będzie podlegało parlamentowi. Ma zajmować się prowadzeniem spraw korupcyjnych przede wszystkim wśród deputowanych do parlamentu i członków rad niższych szczebli, urzędników rządowych, sędziów, prokuratorów, wojskowych i kierownictwa firm, w których państwo ma ponad 50 proc. udziałów.

Przyjęta przez parlament narodowa strategia walki z korupcją rozłożona jest na najbliższe trzy lata. Kładzie nacisk na przejrzystość w finansowaniu wyborów i w działalności partii politycznych, reformę w sferze przetargów państwowych, ograniczenie immunitetu sędziów, kompetencji prokuratury oraz usunięciu sprzyjających korupcji barier w prowadzeniu biznesu.

bDZOTfNV

W Indeksie Percepcji Korupcji organizacji Transparency International w 2013 roku Ukraina zajęła 144. miejsce wśród 175 badanych krajów. Uzyskała 25 punktów w 100-stopniowej skali, gdzie wartość 0 oznacza największe skorumpowanie, a 100 najwyższą transparentność. W tym samym rankingu Polska zajęła 38. miejsce.

W październiku goszcząca w Kijowie wysokiej rangi przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland zapowiedziała, że jej kraj będzie uważnie śledził wdrażanie przez Ukrainę ustaw antykorupcyjnych. Oceniła wówczas, że korupcja jest obecnie największym zagrożeniem dla przyszłości Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Po zmianie władz korupcja na Ukrainie kwitnie Ponad 31 proc. Ukraińców uważa, że w zeszłym roku skala korupcji zwiększyła się.
Największe zagrożenie dla Ukrainy. Nie Rosja! Wysokiej rangi przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland zapewniła, że jej kraj będzie się przyglądał reformom wprowadzanym przez Kijów.
"Ten skład odpowiada interesom Zachodu" Rząd będzie musiał dołożyć wielu starań, aby uwolnić się od oskarżeń o nacjonalizm i wyznawanie banderowskiej ideologii - wskazuje Rossijskaja Gazieta.
bDZOTfOq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)