Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Narkotyki na własny użytek bez kary? Sejm zmienił ustawę

0
Podziel się:

Beata Kempa z PiS pytała ministra Kwiatkowskiego, która mafia wygrała: narkotykowa czy dopalaczowa.

Narkotyki na własny użytek bez kary? Sejm zmienił ustawę
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

[aktualizacja: 12:12]

Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Przewiduje ona możliwość odstąpienia od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków. PiS chciał odrzucenia tego projektu.

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapewnia, że nie oznacza to, że posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków będzie legalne.

POSŁUCHAJ MINISTRA KWIATKOWSKIEGO:

Minister Sprawiedliwości zaznacza, że ustawa uderza przede wszystkim w dilerów narkotykowych.

POSŁUCHAJ MINISTRA KWIATKOWSKIEGO:

Według nowelizacji zaproponowanej przez resort sprawiedliwości, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Przeciwko ustawie byli posłowie PiS. _ - Ta ustawa jest bardzo szkodliwa dla naszych dzieci, nie idźcie w zaparte _ - apelowała Beata Kempa (PiS). _ Panie ministrze, nie odpowiedział pan na fundamentalne pytanie wszystkich Polaków: którą mafię pan dzisiaj poparł? _ - pytała posłanka PiS.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odpowiadał, że _ nowelizacja da skuteczne narzędzia do ścigania dilerów i leczenia osób uzależnionych _. _ Mam wrażenie, że ci, którzy krytykują ustawę, nie mieli czasu, aby ją przeczytać _ - mówił Kwiatkowski. Dodał, że ustawa w żadnym stopniu nie oznacza legalizacji narkotyków.

Wcześniej posłowie odrzucili zgłoszone przez PiS wnioski mniejszości w sprawie wykreślenia najbardziej kontrowersyjnych zapisów oraz wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Oddalone zostały też poprawki zgłoszone przez SLD dotyczące m.in. kwestii dookreślenia pojęcia _ nieznacznej ilości narkotyków _. - _ Naprawdę nie widzę powodów dla których minister sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem zdrowia, nie mógłby tej nieznacznej ilości dla określonych miękkich narkotyków wyznaczyć _ - mówił Ryszard Kalisz z SLD.

Eugeniusz Kłopotek z PSL zwrócił się do Kwiatkowskiego: _ Legalizacja, dopuszczenie posiadania nieznacznej ilości narkotyków zwiększy liczbę osób posiadających narkotyki. Po drugie nie wierzę w to, że podniesienie kary o dwa lata odstraszy dilerów. Naprawdę, nie mam sumienia głosować za taką ustawą _.

POSŁUCHAJ GORĄCEJ DYSKUSJI W SEJMIE:

Ponadto, gdy osoba uzależniona podda się leczeniu prokurator będzie mógł wobec niej zawiesić postępowanie, jeśli osobie tej nie zagraża kara wyższa niż do pięciu lat więzienia. Ministerstwo podkreśla jednak, że każdy przypadek osoby zatrzymanej z niewielką ilością narkotyków będzie indywidualnie rozpoznawany przed odstąpieniem od ścigania, a samo odstąpienie nie będzie następowało automatycznie.

W proponowanych w projekcie przepisach podniesiono też maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających miałoby grozić do 10 lat więzienia, gdy obecnie grozi za to do ośmiu lat.

Według projektu nie będzie można reklamować środków spożywczych lub innych produktów (tzw. dopalaczy)
poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie podobne do substancji psychotropowych lub środków odurzających, a ich użycie, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować skutki takie jak wspomniane substancje i środki.

Ponadto jednostki administracji rządowej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej będą mogły konfiskować substancje psychotropowe lub środki odurzające w ilości niezbędnej do przeprowadzenia badań potwierdzających popełnienie przestępstwa. Chodzi o to, aby po zatrzymaniu tych produktów, służby te mogły przechowywać próbki, na podstawie których określą, czy mają do czynienia z przestępstwem.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)