Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Napięcie w Iraku. Brytyjczycy szykują się do...

0
Podziel się:

Brytyjskie lotnictwo wojskowe przygotowuje do operacji nad Irakiem myśliwce bombardujące Tornado.

Napięcie w Iraku. Brytyjczycy szykują się do...
(PAP/EPA)
bEJUVAxx

Minister spraw zagranicznych Philip Hammond zastrzegł jednak, że czeka je nie misja bojowa, lecz rola rozpoznawcza na użytek akcji zrzutów pomocy dla uchodźców.

Minister Philip Hammond, który sam do niedawna kierował resortem obrony, przewodniczył dziś posiedzeniu komitetu do spraw sytuacji nadzwyczajnych Cobra. Hammond podkreślał potem, że nie ma mowy ani o wysłaniu do Iraku brytyjskich żołnierzy, ani o wsparciu lotnictwa amerykańskiego w nalotach na pozycje dżihadystów z Islamskiego Państwa w Iraku. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że do misji rozpoznawczej znacznie lepiej nadawałyby się specjalistyczne samoloty zwiadowcze, a rola samolotów Tornado może się jeszcze zmienić.

Tymczasem premier David Cameron nie zgodził się na propozycję odwołania z wakacji parlamentu, zgłaszaną przez część posłów. W 2006 roku Izba Gmin wywalczyła sobie prawo do debaty w sprawie wojny i pokoju, o co sam Cameron zabiegał jako lider opozycji. Teraz jednak - sugerują komentatorzy - wolałby ewentualnie skorzystać z prerogatywy królewskiej zamiast polegać na opinii Parlamentu.

bEJUVAxz

Brytyjskie Ministerstwo Obrony podało dziś, że odwołało wczoraj w nocy drugi zrzut z pomocą dla jazydów zbiegłych w masyw Sinjar na pograniczu Iraku i Syrii. Powodem były obawy o bezpieczeństwo ludzi w strefie zrzutu na ziemi. W pierwszej misji, nocą z soboty na niedzielę, brytyjski Hercules C-130 dokonał zrzutu wody, żywności i baterii słonecznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjczycy walczą po stronie dżihadystów Około 400 osób posiadających obywatelstwo brytyjskie walczy w Syrii w szeregach dżihadystów, a niektórzy mogli włączyć się w niedawną ofensywę w Iraku.
Uderzenia lotnictwa w Iraku. Pentagon przyznaje, że... Ataki lotnictwa USA pod koniec ubiegłego tygodnia zwolniły tempo działań zbrojnego ugrupowania Państwo Islamskie.
bEJUVAya
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)