Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Nangar Khel to tragedia wojenna"

0
Podziel się:

Dziś kolejny dzień procesu. Prokurator chce dla żołnierzy kary od 5 do 12 lat więzienia.

"Nangar Khel to tragedia wojenna"
(kpr. Marcin Lasak/isaf.wp.mil.pl)

Dziś w Wojskowym Sądzie Okręgowym kolejny dzień procesu żołnierzy oskarżonych o zabicie cywilów w afgańskiej wiosce Nangar - Khel. Swoje mowy wygłaszać będą adwokaci części żołnierzy.

Wczoraj część adwokatów już przemawiała. Prokurator zażądał kary od 5 do 12 lat więzienia dla żołnierzy. Według prokuratury oskarżeni złamali polskie prawo oraz konwencje: haską i genewską. Zdaniem prokuratury żołnierze świadomie ostrzelali niebroniony obiekt cywilny.

Piotr Dewiński, obrońca chorążego Andrzeja Osieckiego będzie dziś wygłaszał mowę końcową. Nie zgadza się z twierdzeniem, że śmierć afgańskich cywilów była działaniem zamierzonym.

- _ Był to nieszczęśliwy wypadek. My faktów w postaci ostrzelania nie kwestionujemy, ale okoliczności były zupełnie inne, niż twierdzi prokuratura. Mamy tutaj tragedię wojenną, w Afganistanie toczy się regularna wojna i tak trzeba na to patrzeć _- argumentuje adowkat.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PIOTRA DEWIŃSKIEGO:

(Źródło: IAR)

Być może dziś głos zabiorą również sami oskarżeni żołnierze. Sąd może wydać wyrok w tym, albo następnym tygodniu. Proces rozpoczął się 2 lutego 2009 roku. Jest to pierwsza w historii polskiego wojska sprawa sądowa za złamanie konwencji haskiej i zabójstwo osób cywilnych nie biorących udziału w działaniach wojennych. Oskarżonych w sprawie jest siedmiu spadochroniarzy z 18.Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska-Białej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t85350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/klich;broni;zolnierzy;z;nangar;khel,210,0,837842.html) Klich broni żołnierzy z Nangar Khel To był błąd, nie przestępstwo, uważa minister obrony narodowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t75429.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/proces;w;sprawie;nangar;khel;wznowiony,69,0,699461.html) Proces w sprawie Nangar Khel wznowiony Przerwa trwała od czerwca. Na ławie oskarżonych zasiada siedmiu wojskowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t74854.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokurator;chce;12;lat;wiezienia;za;nanghar;khel,114,0,837490.html) Prokurator chce 12 lat więzienia za Nanghar Khel Zakończył się proces w sprawie ostrzelania przez polskich żołnierzy afgańskiej wioski. W 2007 roku zginęło tam 6 cywilów.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)