Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tybet
12.01.2013 10:21

Namaluje 100 portetów. Nigdy ich nie wystawi

Liu Yi, artysta z Pekinu, pracuje nad serią czarno-białych portretów, które - jak sam podkreśla - nigdy nie zostaną wystawione w chińskich galeriach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(watchsmart/CC/Flickr)

*Liu Yi, artysta z Pekinu, pracuje nad serią czarno-białych portretów, które - jak sam podkreśla - nigdy nie zostaną wystawione w chińskich galeriach. Na 40 skończonych już płótnach są Tybetańczycy, którzy dokonali samopodpaleń. *

_ - Kiedy maluję, myślę sobie: już dość, starczy, nie rób tego więcej. Stop _ - mówi Liu, opowiadając o bohaterach swoich obrazów, którzy podpalili się w proteście przeciwko polityce chińskich władz wobec Tybetu.

Artysta chce namalować około stu portretów Tybetańczyków, którzy dokonali samopodpalenia lub próbowali to zrobić w ciągu ostatnich trzech lat. Większość z nich zmarła w wyniku doznanych poparzeń.

Organizacje obrońców praw człowieka twierdzą, że samobójstwa przez samopodpalenie stanowią desperacką odpowiedź na represje kulturalne i religijne władz chińskich. Ludzi, którzy dokonują takiego aktu, chińskie MSZ nazywa terrorystami i obwinia duchowego przywódcę tybetańskiego Dalajlamę XIV o nawoływanie do separatyzmu.

Liu Yi jest jednym z nielicznych artystów w Chinach, którzy podejmują ten temat tabu - zauważa agencja Associated Press.

Na swoich obrazach utrzymanych w czarno-białej kolorystyce, grubymi pociągnięciami pędzla Liu uwiecznia każdą zmarszczkę, uniesienie brwi, czy nawet uśmiech. Wstrząsający wręcz efekt malarz uzyskuje dzięki temu, że portretowani patrzą na wprost.

Rząd w Pekinie twierdzi, że Tybet był zawsze częścią Chin. Jednak według większości Tybetańczyków chińskie rządy grożą zagładą tybetańskiej kultury.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny oskarżają go o "kult zła". Zareaguje? Dwóch młodych Tybetańczyków dokonało samopodpalenia w ramach protestu przeciwko polityce chińskich władz wobec Tybetu.
To Dalajlama namawia do podpaleń? Policja w chińskiej prowincji Syczuan zatrzymała tybetańskiego mnicha i jego krewnego, oskarżając ich o podżeganie rodaków do samopodpaleń na polecenie samego dalajlamy.
Podpalił się, żeby zaprotestować przeciwko... Władze zabroniły rodzinie odwiedzin. To już 91 taki przypadek od 2009 roku.
Tagi: tybet, chiny, samospalenie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz