Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najstarszy pilot w Europie ma 100 lat i dostał kolejną licencję

0
Podziel się:

Potrafi latać 49 różnymi samolotami. Odnowione uprawnienia wygasną w 2016 roku, gdy będzie miał 102 lata.

Najstarszy pilot w Europie ma 100 lat i dostał kolejną licencję
(materiały prasowe Aena)

Stuletni emerytowany pilot wojskowy z Włoch, mający prawie 80-letnie doświadczenie, może dalej zasiadać za sterem. Licencję pilota przedłużono mu o dwa następne lata. Mówi, że teraz wzbija się w przestworza już tylko przy słonecznej pogodzie.

Pułkownik Francesco Volpi z Trydentu na północy Włoch jest najstarszym pilotem w Europie. Absolwent prawa, niegdyś oficer wojsk lotniczych, ma za sobą również lata służby na froncie podczas II wojny światowej, przede wszystkim na wschodzie. Opisał je we wspomnieniach _ Musiałem walczyć na wojnie _, które wydał, gdy miał 95 lat.

Teraz stulatek siada za sterem małych maszyn w miejscowym Aeroklubie. Potrafi zaś latać 49 różnymi samolotami. Odnowiona właśnie licencja wygaśnie w 2016 roku, gdy będzie miał 102 lata.

Lekarze nie stwierdzili żadnych przeszkód zdrowotnych, które uniemożliwiłyby mu przedłużenie licencji. Nie istnieją też wyznaczone przepisami ograniczenia wieku, do jakiego można pilotować samolot.

Francesco Volpi zapewnia, że jest bardzo ostrożny w powietrzu, choć niezwykłe umiejętności pilotażu zdobył w skrajnie trudnych warunkach na wojnie.

_ - W ostatnich latach latam tylko wtedy, kiedy jest dobra pogoda _- podkreślił Volpi. Dodał też: _ Nie korzystam z żadnego automatycznego pilota, lubię ręczne sterowanie _. _ Takich emocji, jak kiedyś już teraz nie czuję, to jest dla mnie czysta rozrywka _- powiedział sędziwy pilot.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny przechwyciły samolot USA? Odpowiadają Rzecznik chińskiego ministerstwa obrony narodowej odrzucił jako _ całkowicie bezpodstawny _ zarzut Waszyngtonu.
Największe katastrofy ostatnich lat Dziś rozbił się samolot algierskich linii lotniczych Air Algerie. Z Burkina Faso do Algieru leciało ponad 110 osób, w tym ok. 50 Francuzów. Dzień wcześniej rozbił się samolot na Tajwanie.
Najmłodszy pilot, który obleciał świat Guthmiller wystartował 31 maja. Ponad miesiąc później, po pokonaniu ponad 46 tys. km.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)