Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nagrywanie rozpraw cywilnych. Posłowie poprawiają ustawę

0
Podziel się:

Do dalszych prac w sejmowej komisji trafił wczoraj wieczorem poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego mający wprowadzić modyfikacje w nagrywaniu rozpraw cywilnych.

Nagrywanie rozpraw cywilnych. Posłowie poprawiają ustawę
(Witold Rozbicki/REPORTER)
bESVLKwl

Propozycją złożoną przez klub PO zajmie się teraz sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach. Zdaniem wszystkich klubów projekt wymaga dopracowania.

Nagrywanie rozpraw cywilnych umożliwiła ustawa, która weszła w życie w lipcu 2010 r. Zasadą stało się sporządzanie podczas rozprawy cywilnej protokołu elektronicznego, czyli zapisu dokonanego za pomocą urządzeń nagrywających. W sposób pisemny jest tylko sporządzany protokół skrócony, w którym jest informacja o miejscu i dacie posiedzenia, nazwiskach sędziów, stron, oznaczeniu sprawy oraz zarządzeniach i orzeczeniach wydanych na posiedzeniu.

Wprowadzanie nagrywania spraw cywilnych rozpoczęto około dwa lata temu od sądów apelacyjnych i okręgowych, ponad pół roku temu nagrywanie spraw cywilnych zapoczątkowano w pierwszych sądach rejonowych. Odpowiednie wyposażenie sal sądowych, w których odbywają się sprawy cywilne, ma zająć około trzech lat.

bESVLKwn

_ W tym okresie ujawniły się problemy związane ze stosowaniem niektórych regulacji dotyczących protokołu elektronicznego; niniejszy projekt wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez środowisko sędziów, adwokatów i radców prawnych _ - zaznaczono w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Jedna z proponowanych zmian przewiduje możliwość zamieszczania w protokole skróconym fakultatywnie także wyników postępowania dowodowego oraz innych okoliczności istotnych dla przebiegu posiedzenia. _ Protokół skrócony będzie mógł zatem obejmować taką sama treść, jak tradycyjny protokół pisemny. Dzięki tej zmianie zapoznanie się z przebiegiem posiedzenia zajmie znacznie mniej czasu, niż zapoznawanie się z zapisem elektronicznym _ - wskazano w uzasadnieniu.

Krytycznie ocenia proponowane zmiany sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich _ Iustitia _. _ Projekt moim zdaniem wskazuje na to, że pomysł protokołu elektronicznego to porażka. Okazało się, że ta instytucja skomplikowała prace sądu _ - powiedział Przymusiński.

_ Podstawowych zasad nie zmieniamy. Poszerzyliśmy elementy, które powinien zawierać protokół pisemny, ale to był postulat środowisk sędziowskich i adwokackich _ - powiedział z kolei sprawozdawca projektu Witold Pahl (PO).

bESVLKwt

W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości projekt zasługuje na poparcie, gdyż prowadzi do przyśpieszenia i uproszczenia niektórych sądowych czynności.

Projekt przewiduje m.in. możliwość sporządzania tzw. elektronicznego uzasadnienia. Stronie, która zażąda doręczenia uzasadnienia będzie doręczany odpis wyroku z transkrypcją tego uzasadnienia. Ponadto sąd drugiej instancji będzie mógł odstąpić od sprawozdania dotychczasowego stanu sprawy, jeśli strony wyrażą na to zgodę.

Zdaniem autorów propozycji brak takiego sprawozdania nie ogranicza prawa do zapoznania się ze sprawą przez np. przedstawicieli mediów. _ Uznaliśmy, że przepisy przewidujące możliwość zwrócenia się do przewodniczącego wydziału sądu o udostępnienie akt wyczerpuje prawo do informacji _ - ocenił Pahl.

Czytaj więcej w Money.pl
Sądy w Radomiu sparaliżowane. Bo listy błądzą Ponad 40 rozpraw odwołano zaledwie w ciągu ostatniego tygodnia. Praca radomskich sądów została sparaliżowana. Wszystko z powodu zawiadomień, które nie dotarły do zainteresowanych.
Rząd chce kolejnych zmian w sądach Ministerstwo Sprawiedliwości chce powrotu asesorów sędziowskich. Musi być okres weryfikacji umiejętności osób, które orzekają w sądach - powiedział wiceminister resortu Wojciech Hajduk.
Adwokaci sparaliżowali sądy. Protest przeciw... Stowarzyszenie Adwokatów występujących w procesach karnych wskazuje, że budżet na pomoc prawną jest systematycznie obniżany od 1997 r. i kalkuluje, że łączna skala cięć sięgnęła 40 proc.
bESVLKwO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)