Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nagrody Nobla wręczono laureatom z pięciu dziedzin. Protest zakłócił ceremonię

0
Podziel się:

ceremonię zakłócił protest przeciwko reżimowi w Chinach. Czwórka artystów rozebrała się do naga.

Nagrody Nobla wręczono laureatom z pięciu dziedzin. Protest zakłócił ceremonię
(PAP/EPA)

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii, literatury i ekonomii otrzymali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale i dyplomy. Uroczystości w Sztokholmie nie zakłócił nagi protest chińskich artystów przeciwko reżimowi w Chinach.

Czterej Chińczycy rozebrali się przed sztokholmską filharmonią, gdzie odbywała się ceremonia. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na los więzionego w Chinach laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 roku Liu Xiaobo. Zostali zatrzymani przez policję. Incydent nie wpłynął na przebieg uroczystości.

W ceremonii nie uczestniczyła ze względu na stan zdrowia laureatka Nobla w dziedzinie literatury Alice Munro. W jej imieniu nagrodę odebrała córka Jenny. Pozostali nobliści stawili się w Sztokholmie osobiście.

Laureaci po kolei pochodzili na środek sceny i po fanfarach oraz laudacjach odczytywanych przez członków komitetów przyznających Nobla z poszczególnych dziedzin odbierali z rąk króla Szwecji złote medale z wizerunkiem fundatora nagrody oraz ręcznie kaligrafowane dyplomy.

W tym roku na uroczystości nieobecna była szwedzka księżniczka i następczyni tronu Wiktoria, która wraz z premierem Szwecji Fredrikiem Reinfeldtem udała się na uroczystości pogrzebowe Nelsona Mandeli. W filharmonii zabrakło także jej siostry Madeleine, która spodziewa się dziecka.

Tradycyjnie scena filharmonii została ozdobiona kwiatami podarowanymi przez włoskie miasto San Remo, gdzie zmarł Alfred Nobel. W tym roku było to 17 tysięcy róż, goździków, tulipanów oraz gerber.

Czytaj więcej w Money.pl
Pokojowy Nobel dla inspektorów od broni Pokojowa Nagroda Nobla wynosi 1,25 mln dolarów.
Twórca terminu "Holokaust" kończy 85 lat Wiesel, który jutro będzie obchodził urodziny, jest pisarzem, działaczem na rzecz praw człowieka i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
Ekonomiczny Nobel za teorię aktywów Nagrodzeni ekonomiści sprawdzali, czy ceny aktywów da się przewidzieć na krótka i długą metę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)