Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nadzwyczajne orędzie Putina. Rosja anektowała Krym

0
Podziel się

- Trzeba uznać fakty. Rosja ma, tak samo jak inne państwa, interesy, które należy wziąć pod uwagę i uszanować. Zrozumcie nas!- powiedział prezydent Rosji.

Nadzwyczajne orędzie Putina. Rosja anektowała Krym
(PAP/EPA)
bEravQmZ

- _ Ci, którzy stali za ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, uruchomili terror i zabójstwa. Liczyliśmy na to, że Ukraina będzie naszym dobrym sąsiadem, że Rosjanie na Ukrainie będą żyć bezpiecznie. Jednak, sytuacja się zmieniła. Na Ukrainie nie ma z kim rozmawiać _ - powiedział w orędziu do Zgromadzenia Federalnego Władimir Putin. - _ Rozumiem tych, którzy pokojowo wyszli na majdan przeciwko korupcji i tej władzy. Ale tym, którzy stoją za ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, przyświecały inne cele. Szykowali przewrót państwowy, gdzie na czele stanęli faszyści, rusofobi i antysemici _.

- O_ pierając się na wynikach referendum i na woli narodu, zwracam się do Rady Federacji Rosyjskiej o przyjęcie dwóch nowych podmiotów: Republiki Krym i miasta Sewastopol _- powiedział na koniec swojego wystąpienia Władimir Putin. - _ Nie mam wątpliwości, że to poprzecie _ - podkreślił tuż przed ceremonią podpisania dokumentów. Tuż przed godziną 13, pod dokumentem przyłączającym półwysep krymski do Federacji Rosyjskiej swoje podpisy złożyli: Władimir Konstantinow, Siergiej Aksjonow, Władimir Cialin i Władimir Putin. Decyzję tą musi usankcjonować jeszcze tylko Sąd Konstytucyjny i parlament.

Prezydent Putin podczas swojego blisko godzinnego wystąpienia w Sali Georgijewskiej
zaatakował też politykę Zachodu i Stanów Zjednoczonych. -_ Nasi zachodni partnerzy, na czele z USA, kierują się nie prawem, ale siłą _ - mówił. - _ Raz za razem byliśmy oszukiwani, stawiano nas przed faktami dokonanymi _ - wypomniał Zachodowi politykę zagraniczną.

bEravQnb

Jak stwierdził wszystko ma swoje granice i w wypadku Ukrainy, partnerzy z Zachodu przekroczyli granicę. - _ Zachowali się barbarzyńsko, nieprofesjonalnie _. _ Jeżeli cały czas ściskać sprężynę, to musi ona zareagować. Trzeba uznać fakty. Rosja ma, tak samo jak inne państwa, interesy, które należy wziąć pod uwagę i uszanować. Zrozumcie nas! Rosja zawsze będzie bronić interesów Rosjan na Ukrainie _.

Krym przez wieki był i pozostanie i rosyjski

Jak zapewnił prezydent Rosji Krym przez wieki był i pozostanie i rosyjski, i ukraiński, i tatarski. Ale nigdy nie będzie banderowski. - _ W żadnym wypadku nie chcemy wam uczynić krzywdy - _przekonywał zwracając się do Ukraińców. - _ Zawsze szanowaliśmy integralność Ukrainy. Nie wierzcie tym, którzy straszą was Rosją i mówią, że za Krymem pójdą kolejne regiony. Nie chcemy rozbioru Ukrainy _.

- _ Siły zbrojne Rosji nie wchodziły na Krym, przecież tam były zgodnie z umowami międzynarodowymi. Tak wzmocniliśmy je _ - zapewnił Putin - _ ale Rosja nie przekroczyła stanu osobowego 25 tys. zgodnego z umowami _.

bEravQnh

Prezydent Rosji przypomniał, że narody mają prawo do samostanowienia. - _ Nie mogliśmy nie odpowiedzieć na prośby mieszkańców Krymu, którzy chcieli, aby zapewnić im bezpieczeństwo _ - mówił. - _ Cała Rosja zachwycona jest waszym męstwem, godnością i odwagą. To właśnie Wy zadecydowaliście o losie Krymu _ - zwrócił się bezpośrednio do mieszkańców półwyspu. Jak zapewnił, na Krymie będą trzy równoprawne języki państwowe: rosyjski, ukraiński i krymsko-tatarski. Zaznaczył też, że władze Krymu skorzystały z precedensu Kosowa popieranego przez Zachód.

Rosja ograbiona?

- _ Gdy Krym znalazł się w granicach innego państwa, Rosja poczuła się ograbiona. Nasz kraj nie mógł wtedy realnie bronić swoich interesów Referendum na Krymie było zgodne z normami demokratycznymi, a wynik jest przekonujący _- dodał odnosząc się do rozpadu ZSRR.

-_ Na Krymie dosłownie wszystko jest przesączone naszą wspólną historią i dumą _ - mówił Putin. - _ Na Krymie znajdują się mogiły żołnierzy rosyjskich. Dodał, że Krym to także baza Floty Czarnomorskiej. - Dzisiaj z 2,2 mln mieszkańców Krymu jest 1,5 mln Rosjan _ - twierdzi Putin, dodając, że większość Ukraińców na półwyspie mówi po rosyjsku.

bEravQni

- _ Decyzja o przyłączeniu Krymu do Ukrainy była niezgodna z prawem, także w obowiązującymi wówczas normami. Nikogo nie pytano o zdanie. Traktowano to jako formalność, bo terytorium przesuwano w ramach jednego, wielkiego kraju. Nikt nie spodziewał się, że Ukraina i Rosja mogą być oddzielnie. Ale to, co było niewyobrażalne, stało się - niestety _ - grzmiał prezydent Rosji.

Zobacz to na żywo:

Wczoraj Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo. Zawarcie traktatu z Krymem jest warunkiem jego przyjęcia do FR.

Dziś rano Putin powiadomił Radę Federacji, Dumę Państwową i rząd o otrzymaniu od Krymu i Sewastopola wniosków o przyjęcie w skład FR. Służba prasowa Kremla przekazała, że wnioski takie na ręce Putina przesłały Rada Państwowa Krymu (parlament) i zgromadzenie ustawodawcze Sewastopola.

bEravQnj

Sewastopol formalnie nie jest częścią należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu i podlega bezpośrednio władzom w Kijowie na prawach obwodu.

Służba prasowa Kremla podała, że Putin powiadomił inne organy władzy o otrzymaniu tych wniosków zgodnie z art. 6 ustawy konstytucyjnej o trybie przyjmowania do Federacji Rosyjskiej i tworzenia w jej składzie nowego podmiotu FR.

Czytaj więcej w Money.pl
Specuchwała Dumy "O sytuacji na Krymie" Rosja będzie sprzyjać społeczno-gospodarczemu rozwojowi Krymu, pomyślności jego mieszkańców, pokojowi, spokojowi i zgodzie na terytorium tej republiki.
Putin przegrał w rozgrywce o Krym? Rosyjska prasa przypomina, że Władimir Putin nie reagował w ten sposób, gdy zamykano rosyjskie szkoły w Azerbejdżanie lub dyskryminowano Rosjan w krajach centralnej Azji.
Na Krymie Rosjanie wyrzucają z domów Wśród pozbawionych mieszkań jest dziewięcioro dzieci.
Proponują Polsce udział w rozbiorze Ukrainy Mowa o pięciu wschodnich obwodach. Zniknie wówczas pojęcie zachodnioukraińskiego nazizmu, faszyzmu i rasizmu. - _ Niech Polacy się tym zajmują _.
bEravQnC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)