Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nadzór nad groźnymi przestępcami. Co policja zrobi w sprawie Trynkiewicza?

0
Podziel się:

Pedofil już 11 lutego może opuścić zakład karny.

Nadzór nad groźnymi przestępcami. Co policja zrobi w sprawie Trynkiewicza?
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Przygotowania i planowane działania policji w razie wyjścia na wolność Mariusza Trynkiewicza oraz innych osób skazanych przed laty za szczególnie niebezpieczne przestępstwa były głównym tematem dzisiejszego spotkania w MSW.

Trynkiewicz - pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci zamienioną potem na 25 lat więzienia, może 11 lutego opuścić Zakład Karny w Rzeszowie. Nie stanie się tak, jeśli sąd, na mocy ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami, orzeknie o umieszczeniu go w specjalnym ośrodku terapeutycznym.

W spotkaniu uczestniczył minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, zastępca komendanta głównego policji ds. kryminalnych nadinsp. Mirosław Schossler oraz prezydia dwóch sejmowych komisji: sprawiedliwości i praw człowieka oraz spraw wewnętrznych.

Po spotkaniu szef sejmowej komisji spraw wewnętrznych Marek Wójcik (PO) powiedział, że posłowie zapoznali się informacjami, które przedstawili Sienkiewicz oraz Schossler. Nadinspektor odpowiada za koordynację działań policjantów prowadzących nadzór prewencyjny nad skazanymi za najcięższe przestępstwa, którzy w najbliższym czasie opuszczą zakłady karne.

_ - Policja jest dobrze do tego przygotowana. Został podjęty szereg działań, które będą przygotowywały policję i Służbę Więzienną do tego, żeby właściwie koordynować działania po opuszczeniu więzienia przez szczególnie niebezpiecznych skazanych _ - powiedział Wójcik.

Dodał, że policja przygotowuje się nie tylko do ewentualnego wyjścia z więzienie samego Trynkiewicza. _ - Przygotowania policji nie mają tutaj charakteru incydentalnego w związku z wyjściem na wolność Mariusza Trynkiewicza, ale także kilkudziesięciu innych osób _ - powiedział Wójcik.

Z kolei wiceprzewodniczący komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) powiedział, że na spotkaniu nie padły nowe informacje na temat omawianej kwestii. - _ Z ust ministra padła deklaracja, że policja jest przygotowana do realizacji ustawy i już obecnie podejmuje takie obowiązki, bo ma działać prewencyjnie, profilaktycznie i zapobiegać popełnianiu przestępstw _ - zaznaczył.

Piotrowicz dodał, że policja nie jest organem, który będzie wdrażał przepisy ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami, bo w większym stopniu odpowiada za to minister sprawiedliwości i podległe mu służby. Zaznaczył, że dopiero po pewnym czasie będzie można ocenić, jak przepisy wchodzące w środę w życie zafunkcjonują w praktyce.

Po spotkaniu komentarza odmówiło MSW.

W czwartek w Komendzie Głównej Policji odbyła się narada ws. planowanych działań wobec szczególnie niebezpiecznych skazanych, którzy w najbliższym czasie wyjdą na wolność. Szef policji nadinsp. Marek Działoszyński zapowiedział po spotkaniu, że w pierwszej połowie 2014 r. nadzorem prewencyjnym może zostać objętych 40 osób, które opuszczą zakłady karne, w tym Trynkiewicz.

Działoszyński nie ujawnił szczegółów operacji; zastrzegł, że działania funkcjonariuszy mają charakter operacyjny. Zapewnił, że policja współpracuje też ze Służbą Więzienną; bada portrety psychologiczne groźnych przestępców wychodzących na wolność oraz analizuje, w jaki sposób zachowują się podczas pobytu w więzieniu.

Prezydent Bronisław Komorowski w połowie grudnia zeszłego roku podpisał ustawę - jak zaznaczał - _ wsłuchując się w argumenty podkreślające konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom _. Jednocześnie jednak biorąc pod uwagę opinie wskazujące na możliwość niekonstytucyjności przepisów postanowił skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Przepisy zostały ogłoszone w Dzienniku ustaw 7 stycznia, mają wejść w życie 22 stycznia. Ustawa daje możliwość umieszczenia takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary, w specjalnym ośrodku lub oddania jej pod dozór policji.

Ustawa dotyczy m.in. postępowania wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono tym osobom wyroki śmierci na 25 lat (w kodeksie karnym nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia). Ponadto, odnosi się do innych groźnych przestępców, jeśli odbywają oni kary w systemie terapeutycznym i dodatkowo występowały u nich zaburzenia psychiczne, bądź preferencji seksualnych, które mają taki charakter, że _ zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy _ zagrożonego karą przynajmniej 10 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja przygotowana na wyjście Trynkiewicza? W pierwszej połowie roku nadzorem prewencyjnym może zostać objętych 40 osób.
Dzieci nie były pijane. Błędne wyniki badań Dziś rano policja poinformowała o zatrzymaniu pijanych opiekunów, którzy zajmowali się czwórką dzieci w wieku od 2 miesięcy do 10 lat. Badanie wykazało, że dzieci są pijane. Okazuje się jednak, że odczyt był błędny.
Uwolnią pedofila? Prezydent uspokaja - _ Trwa wyścig z czasem. Ja jestem przekonany, że ten wyścig z czasem państwo polskie wygra _ - przekonuje Komorowski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)