Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cba
15.11.2012 12:48

Nadużycia w Ministerstwie Sprawiedliwości? CBA prowadzi śledztwo

CBA podejrzeniu popełnienie przestępstwa przy zakupie budynków gdańskich sądów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

CBA podejrzewa, że przy kupnie w maju tego roku zespołu budynków dla gdańskiego wymiaru sprawiedliwości mogło dojść do przestępstwa. Biuro złożyło w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratora Generalnego - poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński.

Według rzecznika, CBA zdecydowało się na złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa po _ przeanalizowaniu i weryfikacji informacji zebranych w tej sprawie _, w tym dokumentów, które dostarczyły gdański magistrat oraz miejscowy sąd okręgowy. Dobrzyński odmówił informacji na temat tego, na czym mogło polegać ewentualne przestępstwo i kto je mógł popełnić.

CBA podejrzewa, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków ze strony przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości.

W drugiej połowie października rzecznik CBA Jacek Dobrzyński informował, że wiosną do Biura dotarły _ pewne informacje o możliwych nieprawidłowościach _ przy zakupie na potrzeby gdańskiego wymiaru sprawiedliwości budynków przy ul. 3 Maja w Gdańsku. Dobrzyński powiedział wówczas PAP, że Biuro zwróciło się do Sądu Okręgowego w Gdańsku (we wrześniu) oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku (w maju) o dokumenty, na postawie analizy których mają zostać podjęte dalsze decyzje w tej sprawie.

Media spekulowały wówczas, że CBA podejrzewa, iż przy zakupie nieruchomości mogło dojść do obejścia ustawy o zamówieniach publicznych.

Zabytkowy obiekt mieszczący się w centrum Gdańska, w sąsiedztwie sądu okręgowego i apelacyjnego oraz aresztu śledczego, wykupił przed kilkoma laty miejscowy deweloper. Przedsiębiorca odremontował, przebudował i rozbudował obiekt, zyskując ponad 20 tysięcy mkw powierzchni użytkowej, a wnętrza zaadaptował tak, by mogły służyć na potrzeby instytucji sądowej.

W października 2009 roku przedsiębiorca wydzierżawił obiekty gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który od dłuższego czasu borykał się z kłopotami lokalowymi. Najem trwał do maja, kiedy to resort sprawiedliwości zdecydował się na kupno nieruchomości.

Jak poinformowała PAP Monika Cichowska z biura rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Gdańsku, gdański przedsiębiorca chciał uzyskać za obiekt 180 mln złotych. Ostateczna cena - w myśl umowy podpisanej 24 maja, wyniosła jednak 157 mln złotych. W budynku mieszczą się dziś Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku, wydziały Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny.

Rzeczniczka MS Patrycja Loose powiedziała PAP w czwartek, że w grudniu 2011 roku resort wystąpił do MSW o objęcie tej i kilkunastu innych inwestycji tzw. tarczą antykorupcyjną. - _ Naszą uwagę zwróciło, że operaty znacznie się od siebie różniły _ - dodała.

Czytaj więcej w Money.pl
CBA działało nielegalnie? Dziś decyzja sądu Sprawa rzekomej korupcji w resorcie rolnictwa była jedną z pierwszych tajnych operacji tych służb.
Nożownik usłyszał zarzuty. Zabił 17-latka Do tragicznego zdarzenia doszło w piątek nad ranem. Od ciosów zadanych nożem zginął 17-latek; jego kolega trafił do szpitala.
Ustawiali przetargi? CBA zatrzymało dyrektorów Jest podejrzenie, że wręczono łącznie blisko 100 tys. zł łapówek przy zamówieniach publicznych na inwestycje.
Tagi: cba, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz