Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Naddniestrze chce połączyć się z Rosją

0
Podziel się:

Rosja snuje plany zintegrowania Naddniestrza, samozwańczej republiki na
terytorium Mołdawii, z Noworosją tworzoną na południowym wschodzie Ukrainy - pisze Niezawisimaja Gazieta.

Naddniestrze chce połączyć się z Rosją
(EAST NEWS)
bEIMyiFx

Rosja snuje plany zintegrowania Naddniestrza, samozwańczej republiki na terytorium Mołdawii, z Noworosją tworzoną na południowym wschodzie Ukrainy - pisze _ Niezawisimaja Gazieta _, powołując się na mołdawskiego polityka Wiktora Szelina.

Według Szelina, lidera Socjaldemokratycznej Partii Mołdawii, odebrane w sobotę przez mołdawskie władze na lotnisku w Kiszynowie wicepremierowi Federacji Rosyjskiej Dmitrijowi Rogozinowi podpisy pod petycją do Kremla o uznanie niepodległości Naddniestrza są elementem tego planu.

Szelin oświadczył, że _ będące w blokadzie politycznej i gospodarczej Naddniestrze, które nie ma wspólnej granicy z FR, rozumie, iż Rosja nie może wziąć go do siebie, jak Krym, ale może uznać jego niepodległość, a następnie włączyć do Noworosji, mogącej powstać po referendach w Doniecku i Ługańsku _ - cytuje moskiewska gazeta.

bEIMyiFz

Zdaniem mołdawskiego polityka właśnie na to liczą władze Naddniestrza, wiedząc, że _ nowy twór na wschodzie Ukrainy będzie wspierany i finansowany przez Rosję _. Szelin oznajmił też, że podpisy po petycją do władz FR były zbierane pod egidą prezydenta tej nieuznawanej republiki Jewgienija Szewczuka.

Władze w Kiszyniowie przekazały w niedzielę, że powstrzymały Rogozina przed wywiezieniem z Mołdawii petycji, w której apelowano do Moskwy o uznanie separatystycznego Naddniestrza, konfiskując na lotnisku w Kiszyniowie pudła z podpisami. Rogozin ze swej stronu podał, że udało mu się wywieźć większość podpisów. Oświadczył, że mołdawska _ prowokacja _ będzie miała _ poważne konsekwencje _ dla stosunków na linii Moskwa-Kiszyniów.

W piątek wicepremier Rosji uczestniczył w Naddniestrzu w obchodach Dnia Zwycięstwa. W tym separatystycznym regionie, który od początku lat 90. pozostaje faktycznie poza kontrolą władz w Kiszynowie, stacjonuje 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy. Podczas wizyty Rogozin, który jest też specjalnym przedstawicielem prezydenta Rosji ds. Naddniestrza, zaoferował tamtejszym separatystom wsparcie i skrytykował rząd Mołdawii za próby zbliżenia z UE.

Przed niedzielnym referendum w obwodzie donieckim przedstawiciel samozwańczej _ Donieckiej Republiki Ludowej _ Myrosław Rudenko zapowiedział, że w razie decyzji o oderwaniu się od Kijowa region ten może zjednoczyć się z innymi obwodami południowo-wschodniej Ukrainy, tworząc niepodległą Noworosję. Zaznaczył, że nowe państwo nie będzie wchodzić w skład Rosji, a pozostanie niepodległe, ale nie wykluczył integracji z Unią Celną, do której należą Rosja, Białoruś i Kazachstan.

bEIMyiFF
Czytaj więcej w Money.pl
Okrągły stół na Ukrainie? Rosja nie uzna referendum Berlin wysyła ministra do Kijowa, ma poszukiwać dróg wyjścia z kryzysu.
Nie zgadza się na rozmowy bez separatystów Siergiej Ławrow zaprzeczył, że miał powiedzieć, iż Rosja nigdy nie uzna niepodległości DRL.
Kolejne sankcje wobec Rosji. Bruksela zdecydowała Wspólnota rozszerzyła czarną listę osób, które będą miały zakaz wjazdu do Unii, a ich aktywa finansowe zostaną zablokowane. To jednak nie wszystko.
"Putinowi sprawy wymykają się spod kontroli" - _ Prezydent Rosji Władimir Putin zawsze chciał, by Ukraina była podporządkowana Moskwie _ - powiedział były sekretarz stanu USA Henry Kissinger.
bEIMyiGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)