Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
belgia
13.10.2014 14:01

Nacjonalizm w Belgii. "Kolaborujący z Hitlerem mieli swoje powody"

Od czasu zaprzysiężenia w sobotę nowego rządu media uważnie przyjrzały się przeszłości nowego szefa MSW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Geert Renckens / Wikipedia (CC BY 3.0))
Jan Jambon

Flamandowie, którzy podczas drugiej wojny światowej kolaborowali z nazistami mieli swoje powody - oświadczył w wywiadzie nowy szef MSW Belgii Jan Jambon. Należy on do nacjonalistycznego Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA).

Jambon jest jednocześnie wicepremierem w nowym rządzie Belgii. Jego wypowiedzi natychmiast wywołały polemikę - podała agencja AFP.

_ Ludzie, którzy kolaborowali z Niemcami, mieli swoje powody; ja nie żyłem w tamtej epoce _ - powiedział Jambon, którego AFP określa jako prawą rękę szefa N-VA, Barta De Wevera.

Od czasu zaprzysiężenia w sobotę nowego rządu media uważnie przyjrzały się przeszłości nowego szefa MSW. Wypomniano mu w szczególności, że w 2001 roku zabrał głos na spotkaniu organizowanym przez Sint-Maartensfonds, stowarzyszenie zrzeszające ochotników z Belgii, którzy dołączyli do Waffen-SS na froncie wschodnim, a także ich rodziny.

Pytany o swoją obecność na tym spotkaniu minister zaprzeczył, by w kiedykolwiek w swych wypowiedziach bronił kolaboracji i oświadczył, że _ kolaboracja była błędem _. Na spotkaniu w 2001 roku - pisze AFP - Jambon wypowiadał się w imieniu organizacji Narodowy Ruch Flamandzki (VVB), do której należy do dziś. Jak tłumaczy on w poniedziałkowym wywiadzie, VVB _ zrzesza ludzi wokół jednego celu - niepodległości Flandrii. Są to ludzie o różnych poglądach - od skrajnej lewicy do skrajnej prawicy _.

Nowy rząd Belgii został zaprzysiężony w sobotę. Kieruje nim Charles Michel z frankofońskiego Ruchu Reformatorskiego (MR); w skład koalicji prócz N-VA wschodzą chrześcijańscy demokraci z CD&V i liberałowie z OpenVLD, a także jedyna partia frankofońska - Ruch Reformatorski (MR).

Tagi: belgia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz