Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Węgrzech miał miejsce zamach stanu?

0
Podziel się:

Węgry stały się pierwszym państwem UE, które zaprzeczyło tezie, że
procesy demokratyczne są nieodwracalne - pisze dzisiejszy Financial Times.

Na Węgrzech miał miejsce zamach stanu?
(PAP/EPA)

Węgry stały się pierwszym państwem UE, które zaprzeczyło tezie, że procesy demokratyczne są nieodwracalne - pisze dzisiejszy _ Financial Times _. Zdaniem brytyjskiej gazety uchwalone zmiany w konstytucji Węgier oznaczają zamach stanu dokonany w majestacie prawa.

[Na zdjęciu premier Węgier Viktor Orban]

_ Znowelizowana konstytucja Węgier oraz zalew pomniejszych ustaw przepchniętych przez parlament pod koniec roku praktycznie zlikwidowały system kontroli i równowagi między trzema gałęziami władzy, zwiększając uprawnienia rządu i rządzącej partii _ - ocenia _ FT _ w artykule redakcyjnym.

Dodatkowo zmiany w ordynacji wyborczej pozwolą temu ugrupowaniu pozostać u władzy przez długie lata - zauważa dziennik. Nowe ustawy _ dają Fideszowi ogromną władzę nad mediami, sądami, bankiem centralnym oraz instytucjami nadzoru . _

_ FT _ podkreśla, że wiele zmian przeforsowanych przez rząd premiera Viktora Orbana nie licuje z członkostwem Węgier w UE. _ Bruksela i państwa członkowskie powinny przyłączyć się do ostrej krytyki Budapesztu _ ze strony Waszyngtonu, a _ Orbanowi muszą uświadomić, że jego działania torpedują starania Węgier o tak potrzebną pomoc finansową z UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego _ - pisze dziennik.

Poczynania Węgier ujawniły zarazem rysę w unijnym prawie. _ Od nowych członków Unii wymaga się, by spełniały standardy demokratyczne, jednak nie ma procedur na wypadek, gdy przestają ich przestrzegać _ - zauważa _ FT . _

_ Węgry stały się pierwszym państwem UE, które przeczy twierdzeniu, iż procesy demokratyczne są nieodwracalne. Biorąc pod uwagę obecne problemy gospodarcze Europy, może nie być ostatnim _ - konkluduje _ Financial Times _.

Czytaj więcej o sytuacji na Węgrzech
Proszą o pomoc KE i MFW. Na wszelki wypadek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Komisja Europejska (KE) oświadczyły, że otrzymały od kraju oficjalny wniosek o pomoc finansową.
Idol Kaczyńskiego stracił połowę elektoratu Od listopada 2010 roku ugrupowanie to utraciło połowę elektoratu - wynika z badania opinii publicznej Tarki.
Ideał Kaczyńskiego stracił milion wyborców Sprzeciw Węgrów wzbudza polityka oszczędności i reforma prawa pracy wprowadzone przez rząd Victora Orbana.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)