Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Wall Street nie ma już namiotów

0
Podziel się:

Ulice dolnego Manhattanu w Nowym Jorku stały się sceną burzliwej konfrontacji między policją a demonstrantami z ruchu Okupuj Wall Street.

Na Wall Street nie ma już namiotów
(Shiny Things/CC/Flickr)

Ulice dolnego Manhattanu w Nowym Jorku stały się dzisiaj rano (czasu miejscowego) sceną burzliwej konfrontacji między policją a demonstrantami z ruchu _ Okupuj Wall Street _ (OWS), którzy w nocy zostali usunięci z parku Zuccotti, gdzie mieli obozowisko.

Policja zlikwidowała obozowisko na polecenie burmistrza miasta Michaela Bloomberga, ale dzisiaj rano sąd w Nowym Jorku wydał decyzję zezwalającą demonstrantom na powrót do parku.

Sąd, działając na prośbę organizacji popierających OWS, nakazał policji i właścicielom parku, firmie Brookfield Properties, aby nie przeszkadzali protestującym w powrocie, i to wraz z namiotami. Jednak Bloomberg odwołał się od decyzji sądu do stanowego Sądu Najwyższego i oświadczył, że do czasu zapadnięcia jego decyzji park będzie zamknięty.

Po usunięciu obozowiska policja zablokowała skwer. Tymczasem od rana demonstranci protestują na otaczających go ulicach, skandując: _ Tak wygląda demokracja _.

Likwidacja namiotowego miasteczka krótko po północy została przeprowadzona bez poważnych incydentów. Do rana aresztowano jednak - jak poinformował komisarz nowojorskiej policji Ray Kelly - ponad 200 osób, z czego 142 w parku, a resztę na sąsiednich ulicach.

_ - Pierwsza poprawka do konstytucji gwarantuje wolność zgromadzeń, ale nie wolność nieograniczonego okupowania miejsc publicznych. Wolność zgromadzeń nie jest absolutna. Demonstranci muszą teraz zająć nową przestrzeń siłą swoich argumentów _ - powiedział burmistrz Bloomberg.

Władze tłumaczą, że okoliczni mieszkańcy skarżyli się na niehigieniczne warunki panujące na skwerze i hałas bębnów, na których wieczorami grali demonstranci.

Obozowisko w Nowym Jorku, założone w połowie września, było pierwszą tego rodzaju inicjatywą ruchu _ Okupuj Wall Street _, który powstał pod hasłami zmniejszenia rosnących nierówności dochodów w USA i ukarania banków za nadużycia prowadzące do kryzysu w 2008 roku i globalnej recesji. OWS twierdzi, że reprezentuje _ 99 procent _ społeczeństwa amerykańskiego, potraktowane nie fair przez najzamożniejsze 1 procent.

Lewicujące ugrupowania rozpoczęły podobne protesty w kilkudziesięciu innych miastach w USA. Analogiczne demonstracje odbywają się także w wielu innych krajach, głównie w Europie.

Likwidację obozowiska na Manhattanie poprzedziły podobne akcje policji w innych miastach w USA. W ostatni weekend i wczoraj demonstrantów usunięto m.in. z centralnych placów w Oakland w Kalifornii i Portland w stanie Oregon.

Czytaj więcej o protestach na Wall Street
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t163491.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/za;okupacje;wall;street;dostali;setki;tysiecy,169,0,940969.html) Za okupację Wall Street dostali setki tysięcy Każdego dnia tylko do puszek wystawionych w parku Zuccotti na Manhattanie, obok Wall Street, trafia 8 tys. dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t161109.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielki;protest;oburzeni;kontra;kapitalizm,237,0,936173.html) "Czegoś takiego nie widziałem wcześniej" Niezadowoleni będą jutro manifestować w 82 krajach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t77172.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/okupacja;wall;steet;w;usa;chca;wyzszych;podatkow;dla;bogatych,151,0,928407.html) Okupują Wall Street. Chcą wyższych podatków Kilka tysięcy ludzi protestowało pod nowojorskim ratuszem przeciw uprzywilejowanej pozycji banków, skutkom kryzysu gospodarczego i nierównościom społecznym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)