Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory na litwie
14.10.2012 09:17

Na Litwie rozpoczęły się wybory parlamentarne

O godzinie 6.00 czasu polskiego rozpoczęły się na Litwie wybory parlamentarne, w których startuje ponad 20 partii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bokstaz/Dreamstime)

O godzinie 6.00 czasu polskiego rozpoczęły się na Litwie wybory parlamentarne, w których startuje ponad 20 partii. O 141 mandatów w litewskim Sejmie ubiega się około 2 tysiące osób.

Lokale wyborcze zamknięte zostaną o godzinie 19.00 czasu polskiego. Uprawnionych do głosowania jest ponad 2,5 mln osób. Wyniki sondażowych badań exit poll zostaną podane do wiadomości tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Wstępne, cząstkowe wyniki głosowania Główna Komisja Wyborcza opublikuje w niedzielę późnym wieczorem. Wyniki zbliżone do ostatecznych zostaną ogłoszone w poniedziałek w południe.

Przedwyborcze sondaże wskazują, że obecnie współrządzącą większość konserwatywno-liberalną zastąpią ugrupowania lewicowe. Według sondażu instytutu Spinter Tyrimai, Litewska Partia Socjaldemokratyczna może liczyć na 16,9 proc. głosów, a Partia Pracy na - 15,8 proc. Tym czasem partia konserwatywna Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci - według tego sondażu - uzyska - 7,9 proc. głosów, a Ruch Liberałów - 5,8 proc.

Przedwyborcze sondaże nie wskazują, by wymagany 5-procentowy próg wyborczy przekroczyła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL). Niemniej jednak obserwatorzy i politolodzy wyrażają przekonanie, że AWPL, po raz pierwszy przekroczy ten próg.

Równocześnie z wyborami parlamentarnymi na Litwie odbywa się referendum w sprawie budowy siłowni atomowej. Plebiscyt będzie miał charakter konsultacyjny, a więc nie będzie wiążący dla państwa.

Niedzielne wybory będzie obserwowało ponad 40 zagranicznych ekspertów i polityków. Wśród obserwatorów będą m.in. przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a także dziesięciu polskich posłów i senatorów.

Przedstawiciele OBWE ostatni raz obserwowali wybory na Litwie w 1996 roku. Wybory na Litwie odbywają się według ordynacji większościowo-proporcjonalnej. Posłowie są wybierani w okręgach jednomandatowych i z list partyjnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Tam Polacy mają szansę na wejście do Sejmu O możliwościach AWPL pozytywnie wypowiadają się politolodzy i obserwatorzy. Sondaże przedwyborcze dają Akcji 4,7 proc.
Biją się o gazoport. Kto pierwszy, ten... Litwa i Estonia rywalizują o unijne dofinansowanie budowy gazoportu. Każdy z krajów przyśpiesza prace, bo Komisja Europejska jeszcze tej jesieni wybierze projekt, który wesprze.
Usunięty prezydent nie może być europosłem Decyzja litewskiego Sądu jest sprzeczna z decyzją Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Paksasa.
Tagi: wybory na litwie, parlament, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz