Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
narkotyki
10.02.2010 13:46

Na drogach więcej kierowców po narkotykach niż kieliszku

Kierowcy za narkotyki grozi nawet kara więzienia do 2 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jepoirrier/CC/Flickr)

2,5 proc. polskich kierowców przed jazdą samochodem zdążało się zażywać narkotyki, podczas gdy tylko co setny kierujący przed podróżą pił alkohol. Tak wynika z badań DRUID - programu naukowo-badawczego Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa drogowego.

Zdaniem Ilony Buttler z Instytutu Transportu Samochodowego, takie statystyki mogą być wynikiem braku informacji o skutkach jazdy pod wpływem środków odurzających.

Testy mają się zakończyć najwcześniej w przyszłym roku.

Problem polega też na tym, że w w kodeksie drogowym narkotyki włączono do jednej grupy z alkoholem. Prawo dopuszcza kierowanie autem po spożyciu minimalnych ilości napoi wyskokowych. Nie ma natomiast wytycznych dotyczących środków odurzających.
Ilona Buttler mówi, że z tej sytuacji są dwa wyjścia.

Policjanci z drogówki mają w radiowozach podręczny test narkotykowy. Nadkomisarz Rafał Kozłowski Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji mówi, że taki test zostaje przeprowadzony, jeśli policjanci podejrzewają kierowcę o zażywanie narkotyków przed jazdą.

Kierowcy pod wpływem narkotyków grozi taka sama kara, jak jadącemu po spożyciu alkoholu. Taki kierujący może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności, lub pozbawieniem wolności na 2 lata.

Jeśli kierujący pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: narkotyki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz