Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kara śmierci
17.12.2013 16:59

Na Bialorusi zapadł kolejny wyrok śmierci

Białoruś jest jedynym krajem europejskim, gdzie kara śmierci jest wykonywana

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Skazany to obywatel Białorusi, którego uznano za winnego zabójstwa. - poinformował przedstawiciel Sądu Najwyższego Białorusi. Wcześniej Centrum Praw Człowieka podało, że na karę śmierci skazano 53-letniego obywatela Rosji Eduarda Łykowa, który nie ma stałego miejsca zameldowania i którego matka mieszka w Baranowiczach na zachodzie Białorusi.

Sąd Najwyższy zaznaczył jednak, że choć Łykow urodził się w Moskwie, jest obywatelem Białorusi. Miński sąd obwodowy skazał go 26 listopada. Według sądu uznano go za winnego m.in. z artykułu o zabójstwie osoby _ małoletniej, starszej lub w ewidentny sposób bezradnej _, popełnione _ ze szczególnym okrucieństwem _, _ w celu ukrycia innego przestępstwa lub ułatwienia jego popełnienia _. Uznano go też za winnego kradzieży.

Miński sąd obwodowy potwierdził agencji Interfax-Zapad, że _ kolegium ds. karnych mińskiego sądu obwodowego rzeczywiście orzekło wobec Łykowa najwyższy wymiar kary _. Koordynator kampanii _ Obrońcy praw człowieka przeciw karze śmierci na Białorusi _ Andrej Pałuda ocenił, że przypadek ten stanowi kolejne potwierdzenie, iż państwo ukrywa przed społeczeństwem fakt zapadania wyroków śmierci i ich wykonywania.

_ Urzędnicy często mówią, że na Białorusi rozstrzeliwuje się tylko jednostki, ale jeśli brak publicznej informacji o tym, kogo skazano na śmierć, jeśli organy państwowe ukrywają całą tę informację przed społeczeństwem, to trudno powiedzieć, ile osób w istocie zostało rozstrzelanych w imieniu państwa na Białorusi _ - zaznaczył.

Białoruś jest jedynym krajem europejskim, gdzie kara śmierci jest wykonywana. Z apelem do władz kraju o moratorium na karę śmierci występowali m.in. szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland, a także sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka na Białorusi Miklos Haraszti.

Nie ma dostępu do oficjalnych statystyk białoruskich dotyczących kary śmierci. W połowie czerwca poinformowano o trzecim już wyroku śmierci na Białorusi w tym roku. Sąd orzekł taką karę wobec 25-letniego mężczyzny, którego uznał za winnego zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Nieco wcześniej sąd w Grodnie orzekł karę śmierci wobec 23-letniego mężczyzny za podwójne morderstwo - swej żony i jej domniemanego kochanka, a pod koniec kwietnia skazano na śmierć osadzonego, który zabił współwięźnia.

Według danych ONZ od 2010 do 2012 roku wykonano na Białorusi pięć wyroków śmierci, choć Komitet Praw Człowieka zwracał się z prośbą, by tego nie robić, dopóki nie zostaną rozpatrzone apelacje skazanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wrocławscy Romowie proszą o pomoc 80 rumuńskich Romów, w tym 45 dzieci, mogą stracić swoje domy. Chodzi o wysiedlenie z nieformalnego obozowiska przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu.
Stracono człowieka. Za to, co zrobił 30 lat temu W Bangladeszu stracono jednego z przywódców islamistycznej partii opozycyjnej, skazanego we wrześniu na karę śmierci za zbrodnie z czasów wojny o niepodległość w 1971 roku.
Polacy chcą zakać aborcji na Litwie Współrządzący na Litwie socjaldemokraci potępili inicjatywę Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w sprawie zakazu aborcji. Polskie ugrupowanie należy do koalicji rządzącej.
Tagi: kara śmierci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz