Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Musharraf oficjalnie oskarżony o zdradę stanu

0
Podziel się:

Pervez Musharraf twierdzi, że jest niewinny.

Musharraf oficjalnie oskarżony o zdradę stanu
(Dabkowski/Reporter)

Byłemu prezydentowi Pakistanu Pervezowi Musharrafowi zarzuca się wprowadzenie w 2007 r. stanu wyjątkowego i zawieszenie konstytucji. Musharraf twierdzi, że jest niewinny. Grozi mu kara śmierci.

Sędzia Tahira Safdar odczytała akt oskarżenia podczas rozprawy w specjalnym trybunale w stolicy Pakistanu, Islamabadzie. Rozprawa ta była wielokrotnie przekładana głównie z powodów bezpieczeństwa.

Po odczytaniu aktu oskarżenia 70-letni Musharraf, prezydent Pakistanu w latach 2001-2008, oświadczył, że jest niewinny. "Traktuje się mnie jak zdrajcę, choć przez dziewięć lat byłem szefem armii, choć przez 45 lat służyłem wojsku i choć walczyłem w dwóch wojnach" - powiedział.

Podczas toczącego się przeciwko niemu procesu były szef państwa nie stawiał się na rozprawach z powodu problemów ze zdrowiem, które zgłaszała jego obrona, a także ze względu na zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Jednak na początku stycznia sąd orzekł, że mimo problemów ze zdrowiem Musharraf musi uczestniczyć w rozprawach.

Do procesu doszło z inicjatywy obecnego premiera Nawaza Sharifa, którego w 1999 roku obalił wojskowy zamach, kierowany przez Musharrafa, ówczesnego naczelnego dowódcę armii pakistańskiej. W 2008 roku zrezygnował on z urzędu prezydenta i udał się na emigrację, z której wrócił w ubiegłym roku. Wkrótce potem wszczęto przeciw niemu postępowanie karne z powodu ogłoszenia w 2007 roku stanu wyjątkowego, co uznano za zdradę stanu.

Ciąży na nim również zarzut przyczynienia się do śmierci byłej premier Benazir Bhutto w 2007 roku, odsunięcia od obowiązków i przetrzymywania sędziów Sądu Najwyższego w tym samym roku, a także zabójstwa rok wcześniej szefa rebelii w niestabilnej prowincji Beludżystan - Akbara Buktiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Odebrali mu prawa wyborcze. Do końca życia Jest to pierwszy przypadek, by sąd w Pakistanie odebrał obywatelowi do końca życia bierne prawo wyborcze.
Wojna gangów w Pakistanie. Są zabici W porachunkach gangsterskich użyto broni automatycznej, granatów i ręcznych granatników przeciwpancernych. W starciach na ulicach Karaczi zginęło 12 osób.
Susza nęka Pakistan. Zmarło 70 dzieci Na razie trudno jest określić dokładną przyczynę zwiększonej śmiertelności wśród dzieci w tym regionie.
11 policjantów zginęło od wybuchu bomby Funkcjonariusze konwojowali grupę lekarzy prowadzących akcję szczepień.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)