Notowania

wojna w libii
05.04.2011 13:15

Musa Kusa bez sankcji

Amerykanie próbują w ten sposób zachęcić do ucieczki innych współpracowników Kaddafiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sidewalk flying/CC/Flickr)

Musa Muhammad Kusa, były minister spraw zagranicznych Libii nie musi się już obawiać amerykańskich sankcji finansowych. USA próbują w ten sposób zachęcić innych współpracowników Kaddafiego do opuszczenia reżimu

Kusa zbiegł do Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu. Amerykański wiceminister skarbu David S. Cohen wyjaśnił, że sankcje zostały zniesione, ponieważ Musa Muhammad Kusa, który przed ucieczką zrezygnował z pełnionej funkcji, nie jest już przedstawicielem libijskiego rządu - pisze _ New York Times _.

- _ Jednym z celów sankcji wymierzonych w wysokich przedstawicieli libijskiego rządu było zmotywowanie członków reżimu Kadafiego do podjęcia właściwej decyzji i odłączenia się od libijskiego przywódcy i jego rządu _ - czytamy w gazecie.

Pismo zwraca uwagę, że _ decyzja o odmrożeniu kont bankowych i zgodzie na prowadzenie interesów z Kusą odzwierciedla trudne położenie, w jakim znalazły się władze USA i Wielkiej Brytanii po ucieczce tego bliskiego współpracownika Kaddafiego _.

Zdaniem gazety, wiedza Kusy na temat libijskiego kręgu władzy, którą najprawdopodobniej dzieli się on obecnie z Wielką Brytanią, może okazać się _ bezcenna _, by pozbawić Muammara Kaddafiego wsparcia.

Jednocześnie uważa się, że Kusa, wieloletni szef wywiadu i minister spraw zagranicznych, jest zamieszany w akty terroru i morderstwa, w tym zabójstwa dysydentów, szkolenie terrorystów, a także zamach na samolot PanAm 103, który w 1988 roku wyleciał w powietrze nad szkocką miejscowością Lockerbie.

Według nowojorskiego dziennika, Kusa wyraźnie obliczył, że lepiej na tym wyjdzie, opuszczając Kadafiego i przechodząc na stronę zachodnią.

Z depesz WikiLeaks wynika, że w ostatnich latach Kusa dał się poznać amerykańskim dyplomatom jako umiarkowany przedstawiciel władz, którego pracownicy ambasady USA charakteryzowali jako osobę, która w przeciwieństwie do innych członków reżimu łączy w sobie _ intelektualną bystrość, zdolności operacyjne oraz wagę polityczną _. Z ujawnionych przez demaskatorski portal dokumentów wynika również, iż ten absolwent Uniwersytetu Stanowego w Michigan jest mentorem dwóch synów Kaddafiego: Muatassima i Saifa al-Islama.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t136784.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;wycofuje;samoloty;z;libii,145,0,806289.html) Obama wycofuje samoloty z Libii Pentagon zapewnił jednak, że wszystkie maszyny są nadal gotowe do ataku - gdyby zażądało tego NATO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t136429.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katar;dostarczy;bron;libijskim;rebeliantom,165,0,806053.html) Katar dostarczy broń libijskim rebeliantom Powstańcy chcą również uzyskać broń od Egiptu. Krytykują NATO za nieskuteczność.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t135301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyslannik;kaddafiego;negocjuje;w;atenach,136,0,805512.html) Wysłannik Kaddafiego negocjuje w Atenach Wiceszef libijskiego MSZ nie uciekł, lecz został wysłany z misją dyplomatyczną.
Tagi: wojna w libii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz