Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mundial w Brazylii. Kościół przeciw włoskiej telewizji za spot z Chrystusem

0
Podziel się:

W krótkim spocie pojawia się górująca nad Rio de Janeiro ponad 30-metrowa figura Chrystusa Odkupiciela w niebieskiej koszulce z napisem Italia i numerem 10.

Mundial w Brazylii. Kościół przeciw włoskiej telewizji za spot z Chrystusem
(Mario Roberto Durán Ortiz/CC/Wikimedia)

Archidiecezja w Rio de Janeiro zamierza domagać się 6 mln euro od włoskiej telewizji RAI za to, że w spocie reklamującym transmisje z Mundialu wykorzystała wizerunek gigantycznej figury Chrystusa, którą komputerowo ubrano w koszulkę włoskiej reprezentacji.

W krótkim spocie pojawia się górująca nad Rio de Janeiro ponad 30-metrowa figura Chrystusa Odkupiciela w niebieskiej koszulce z napisem Italia i numerem 10, którą na brazylijskim Mundialu nosić będzie napastnik Antonio Cassano.

Krótki film reklamowy telewizji publicznej, przygotowany na mistrzostwa świata wywołał natychmiast falę polemik we Włoszech. O jego zdjęcie z anteny zaapelował włoski tygodnik katolicki _ Famiglia Cristiana _. _ Przywłaszczyliśmy sobie symbol, który do nas nie należy _ - napisano na łamach poczytnego pisma.

Wiadomość o kontrowersyjnym spocie od razu dotarła też do Rio de Janeiro, gdzie głos zabrała tamtejsza archidiecezja. Poprzez swych prawników ogłosiła, że wystąpi o około 6 milionów euro zadośćuczynienia za nielegalne wykorzystanie wizerunku pomnika Chrystusa, do którego ma ona wyłączne prawa.

_ Archidiecezja czuje się znieważona _ - powiedział reprezentujący ją prawnik, cytowany przez włoskie media. Adwokat wyjaśnił następnie powody oburzenia Kościoła w Rio de Janeiro: _ To tak, jakby w reklamie swojego programu telewizja brazylijska posłużyła się obrazem tancerek samby razem z gladiatorami w Koloseum _.

_ To zniewaga dla symbolu narodowego _ - uważa adwokat, który wysłał do kierownictwa RAI pismo informujące o planach archidiecezji.

Dyrekcja publicznej włoskiej telewizji nie komentuje na razie sprawy zastrzegając jedynie, że przeanalizuje ją dogłębnie.

Do sporu odniósł się natomiast duszpasterz pracowników RAI ksiądz Antonio Interguglielmi, który żądania finansowe Kościoła w brazylijskiej metropolii uznał za _ przesadę _.

_ Nie ma wątpliwości co do tego, że Chrystus w koszulce Cassano jest pewnym bluźnierstwem, ale nie należało stawiać żądań finansowych _ - stwierdził włoski ksiądz. Jego zdaniem wystarczyłoby wycofanie spotu z emisji i oficjalne przeprosiny ze strony telewizji RAI.

Czytaj więcej w Money.pl
Mudnial za 3 dni, a korki na 200 kilometrów Spór płacowy sparaliżował życie 20-milionowej metropolii.
Protesty na trzy dni przed mundialem Na 3 dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata w piłce nożnej, w Sao Paulo, gdzie odbędzie się mecz otwarcia, doszło do ulicznej demonstracji pracowników metra. Związkowcy żądają wyższych płac.
Brazylijczycy oburzeni wydatkami na mundial Opóźnienia, wielkie inwestycje i olbrzymie protesty oraz pytania o to, co społeczeństwo będzie miało z mundialu? Od wielu miesięcy trwa wielka debata publiczna w Brazylii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)